Trwa ładowanie...
17-08-2015 15:25

Grzegorz Schetyna: potrzebna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu

Szef MSZ Grzegorz Schetyna uważa, że prezydent Andrzej Duda - po wizycie w Berlinie - powinien w najbliższym czasie odwiedzić także Francję, by "domknąć" Trójkąt Weimarski. Zauważył także, że część wizyt, które obecnie realizuje Duda, była zaplanowana jeszcze przez kancelarię Bronisława Komorowskiego.

Grzegorz Schetyna: potrzebna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w ParyżuŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
dn7pugo
dn7pugo

Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Dudy odbędzie się 23 sierpnia w Estonii w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Następnie prezydent odwiedzi Berlin i Londyn. Pod koniec września w Nowym Jorku spotka się z prezydentem Barackiem Obamą. Weźmie też udział w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. W dniach 8-9 października prezydent weźmie udział w szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech. Na początku listopada prezydent uda się do Bukaresztu, gdzie odbędzie się miniszczyt NATO z udziałem prezydentów państw wschodniej flanki Sojuszu.

Schetyna podczas konferencji w Nowym Targu w woj. małopolskim zauważył, że część wizyt, które obecnie realizuje Duda, była zaplanowana jeszcze przez kancelarię Bronisława Komorowskiego. - Jest dużo kontynuacji w tych aktywnościach - ocenił.

- Z ważniejszych rzeczy, oprócz tych historycznych, jak wizyta w Londynie w rocznicę Bitwy o Anglię, uważam oczywiście wizytę w Nowym Jorku na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Jest ważna, symboliczna wizyta w Berlinie. Jeśli miałbym coś doradzić, jeśli pytaliby mnie przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, ważne jest, żeby wizyta berlińska i spotkanie z kanclerz, prezydentem i szefem MSZ Niemiec było zamknięte spotkaniem w Paryżu z przedstawicielami francuskiej dyplomacji, francuskiego prezydenta i premiera. To jest zawsze ważne. Taka obecność domyka Trójkąt Weimarski. Partnerstwo jest bardzo ważne dla naszej pozycji w Europie - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

- Cieszę się, że jest spotkanie wyszehradzkie. Współpraca ze Słowacją, Węgrami, Czechami buduje naszą wspólną pozycję krajów o wspólnej historii, które są bardzo bliskie nie tylko sympatią, ale i geografią - dodał.

dn7pugo

Schetyna mówił też o kończącej cykl wizyt w pierwszych 100 dniach prezydentury Andrzeja Dudy wizycie w Pekinie. Duda będzie uczestniczyć jako szef polskiej delegacji w szczycie Europa Środkowa-Chiny.

- To nie jest rządowa wizyta, lecz państwowa. To jest formuła 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, razem z przedstawicielami Chińskiej Republiki Ludowej. To jest format, który rozpoczął prezydent Komorowski kilka lat temu. On organizował pierwsze spotkanie w Warszawie, w zeszłym roku odbyło się w Belgradzie. Nie ma pewności co do daty spotkania. Ono może być w listopadzie. Słyszałem, że prezydent Duda chce przewodniczyć polskiej, państwowej delegacji. To tylko by oznaczało, że w dobrym stylu, razem, kontynuujemy to, co rozpoczął prezydent Komorowski, czyli współpracę regionu Europy Centralnej i Wschodniej z chińskim partnerem - powiedział szef MSZ. Schetyna pytany, dlaczego w planie wizyt Dudy nie ma Brukseli i Kijowa, zaznaczył, że "w sposób naturalny" pojawią się. - To kwestia czasu i technicznych ustaleń. Pewnie Kancelaria Prezydenta potrzebuje kilku dni, żeby tę sprawę zamknąć i podać konkretną datę - podkreślił.

Krzysztof Szczerski, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne w Kancelarii Prezydenta, powiedział w poniedziałek, że trwają rozmowy na temat wizyt Dudy w Paryżu, Brukseli oraz spotkania z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką w Kijowie lub Warszawie.

Schetyna był też pytany o wypowiedzi Andrzeja Dudy dotyczące wzmocnienia pozycji Polski w NATO i umieszczenia na naszym terytorium baz Sojuszu. Schetyna zaznaczył, że wypowiedzi prezydenta "wymagają pracy nad tym, żeby ziściły się w koncepcję, którą można realizować". - Mamy przed sobą szczyt NATO w Warszawie w lipcu przyszłego roku. Nic nie przeszkadza, żeby wpisać ten punkt do agendy tego spotkania. Na dzisiaj jest to niemożliwe, bo inne są ustalenia z Newport i sojusznicy i nasi partnerzy w NATO mają inne zdanie w tej kwestii. Powinniśmy być cierpliwi - ocenił. W sprawie eskalacji konfliktu na Ukrainie Schetyna ocenił, że wspólnota europejska musi być zawsze stanowcza i jednostronna. - Sankcje i ich egzekwowanie muszą być stanowcze. Musimy mówić jednym głosem - mówił.

Schetyna spotkał się w Nowym Targu z przedstawicielami Euroregionu Tatry. Minister podkreślił, że ten Euroregion jest "symbolicznym znakiem dobrej współpracy i modelowym wzorcem, jak współpraca euroregionalna powinna wyglądać" - mówił.

dn7pugo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn7pugo
Więcej tematów