Grzegorz Kołodko: Komisja Europejska myli się ws. bezrobocia

Komisja Europejska się myli mówiąc, że bezrobocie w Polsce przekroczy 20%. Wstydziliby się tak nieprofesjonalne prognozy formułować. Jak chcą wiedzieć, jaka będzie wysokość bezrobocia w Polsce, to przecież mogą do mnie zatelefonować i zapytać, to im powiem - powiedział wicepremier, minister finansów Grzegorz Kołodko w radiowych "Sygnałach Dnia".

Sygnały Dnia: Panie premierze, w sprawie bezrobocia, bo to jest bardzo ważne dla słuchaczy – czy daje Pan wiarę opinii o Komisji Europejskiej?

Grzegorz Kołodko: Wie Pan, ja się opieram w tym przypadku...

Sygnały Dnia: Bo Komisja Europejska mówi wyraźnie: "W tym roku bezrobocie w Polsce przekroczy 20%". Pan mówi o tym, że spada.

Grzegorz Kołodko: A nie, no to Komisja Europejska się myli. Wstydziliby się tak nieprofesjonalne prognozy formułować. Jak chcą wiedzieć, jaka będzie wysokość bezrobocia w Polsce, to przecież mogą do mnie zatelefonować i zapytać, to im powiem. Bezrobocie w końcu roku będzie mniejsze niż jest obecnie, dlatego że w kwietniu z pewnością jest mniejsze niż w marcu, a w maju będzie mniejsze niż w kwietniu, i tak będzie w kolejnych miesiącach.

I to, oczywiście, dobrze, że Pan Redaktor wyciągnął ten kontekst europejski, no bo prognozy prognozami, polityka polityką. Łatwo się formułuje prognozy, choć i skądinąd to nie jest łatwe, natomiast trudno rozwiązuje się ludzkie problemy, czym zajmujemy się nieustannie i to nie tylko tutaj, ale – jak Państwo słyszycie – także spotykając się z potencjalnymi inwestorami w innych miejscach. Wspomniałem właśnie o tym wczorajszym epizodzie tureckim dlatego, że i tam jest duże zainteresowanie tym, żeby lokować kapitał w Polsce, m.in. w sektorze budownictwa, w sektorze infrastruktury. I ten kapitał trzeba przyciągnąć, bo on pomaga nam, naszym przedsiębiorcom, choć zawsze będę podkreślał, że podstawą sukcesu gospodarczego kraju w dłuższym okresie jest te tzw. formowanie rodzimego kapitału. Rodzimy sukces gospodarczy mają tworzyć polskie rodziny i polscy przedsiębiorcy w oparciu o rodzimy kapitał, o czym warto w przeddzień podpisania Traktatu akcesyjnego raz jeszcze przypomnieć.

I Unia Europejska, choć czasami trafia, to niekiedy – co warto powiedzieć, skoro tak śniegiem przysypani jesteśmy – śnieżną kulą w płot i z pewnością co do prognoz bezrobocia się myli. Najprawdopodobnie przyjęli...

Sygnały Dnia: Co do wzrostu gospodarczego też, Panie premierze? 2,5% w roku 2003, czyli obecnym?

Grzegorz Kołodko: Tak, też się mylą. Też się mylą dlatego, że ten wzrost gospodarczy już przekroczył ten wskaźnik i zobaczy Pan redaktor, choć będziemy musieli trochę poczekać, żeby rzeczywistość to potwierdziła. A przypomnę, że nie jest to kwestią wiary, tylko wiedzy. Ja wiem – w tym kwartale, w kwartale II tego roku ten wskaźnik jest już na pewno wyższy niż 2,5%, on się zbliża do 3% i sądzę, że w końcu tego roku, w IV kwartale, dynamika produktu krajowego brutto będzie zbliżała się – albo nawet uda się przekroczyć – 4%, jeśli będzie realizowany program naprawy finansów Rzeczypospolitej. Polityka gospodarcza nie tylko musi się troszczyć o dobro i interesy ludzi pracy i bez pracy (i tych drugich oby było coraz mniej, a to się już dzieje), ale także kształtować warunki do długofalowego rozwoju.

I co do Unii Europejskiej – no cóż, życzmy im, żeby się mniej mylili...

Sygnały Dnia: Czyli nam już niedługo, Panie Premierze.

Grzegorz Kołodko: No, nam, bo my tam też będziemy, ale to jeszcze trzeba poczekać ten rok i trzy tygodnie z kawałkiem. Natomiast na razie cieszmy się z tego (jeśli eksperci Unii Europejskiej chcieliby wiedzieć, jak, to niech zadzwonią, to im powiem), że polska gospodarka rozwija się ponad dwukrotnie szybciej niż Unia Europejska, ale to są kwestie pewne koniunkturalne. U nas zmiany co do tempa wzrostu gospodarczego wynikają z przekształceń strukturalnych i nad tym pracujemy spokojnie, dzień po dniu w rządzie pana premiera Millera i powoli pojawiają się tego owoce. (Polskie Radio/mk)

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)