Trwa ładowanie...

Grypa w Wielkopolsce - Już ponad 110 tys. zachorowań, a będzie jeszcze więcej

• 60 proc. zachorowań na grypę w Wielkopolsce może mieć związek z wirusem A/H1N1
• Na świńską grypę w tym roku w województwie wielkopolskim zmarło już 14 osób
• Zdaniem konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych liczba chorych jeszcze wzrośnie w ciągu 2-3 tygodni

Share
Grypa w Wielkopolsce - Już ponad 110 tys. zachorowań, a będzie jeszcze więcej
Źródło: Fotolia, fot: photostudio7380
d3il35q

Chociaż każdej zimy na grypę choruje bardzo wiele osób, w tym roku o tej chorobie mówi się wyjątkowo dużo. Wszystko z powodu wzrostu zarażeń wirusem A/H1N1, który okazał się śmiertelnie niebezpieczny. Na tzw. świńską grypę od początku roku tylko w Wielkopolsce zmarło 14 dorosłych pacjentów. We wszystkich przypadkach były to osoby dorosłe zmagające się z innymi poważnymi chorobami takimi jak nowotwory, cukrzyca, niewydolność krążenia.

Z danych zaprezentowanych przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wynika, że od początku roku w województwie wielkopolskim na grypę zachorowało blisko 111 tysięcy osób. To liczba zbliżona do danych sprzed roku.

Jak mówi dyrektor, dyrektor Wielkopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologucznej Andrzej Trybusz, około 60 proc. z ogólnej liczby infekcji grypowych może mieć związek właśnie z wirusem A/H1N1. Nie jest on nowym typem wirusa i jak podkreślają eksperci, nie stanowi nadzwyczajnego zagrożenia dla populacji, które wymagałoby nadzwyczajnych działań profilaktycznych takich jak dezynfekcja pomieszczeń, czy zamykanie szkół.

d3il35q

Choroba dotyka jednak głównie dzieci, które są hospitalizowane, dlatego w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu oraz na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu z uwagi na bezpieczeństwo wstrzymano wszystkie planowe przyjęcia.

„Wielkopolski sanepid prowadzi stały monitoring w ramach rutynowego nadzoru nad grypą i podejrzeniami grypy. Doraźnie przeprowadzono kontrole szpitali w regionie pod kątem przygotowania ich do hospitalizacji pacjentów chorych na grypę, które nie wykazały większych nieprawidłowości” – czytamy w oficjalnym komunikacie biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Na przełomie lutego i marca odbędą się kontrole szkół w celu oceny warunków utrzymania higieny oraz monitorowania frekwencji uczniów na zajęciach. Przygotowano też szeroką akcję informacyjną na temat profilaktyki.

W ocenie prof. Magdaleny Figlerowicz, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych, z uwagi na szczyt sezonu grypowego, możemy spodziewać się zwiększenia liczby chorych w okresie najbliższych 2-3 tygodni.

Prof. Figlerowicz przypomina, że najskuteczniejszym sposobem uniknięcia grypy jest zaszczepienie się przeciwko tej chorobie.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3il35q

Podziel się opinią

Share
d3il35q
d3il35q
Więcej tematów