Grypa w Wielkopolsce - Już ponad 110 tys. zachorowań, a będzie jeszcze więcej
• 60 proc. zachorowań na grypę w Wielkopolsce może mieć związek z wirusem A/H1N1
• Na świńską grypę w tym roku w województwie wielkopolskim zmarło już 14 osób
• Zdaniem konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych liczba chorych jeszcze wzrośnie w ciągu 2-3 tygodni
Chociaż każdej zimy na grypę choruje bardzo wiele osób, w tym roku o tej chorobie mówi się wyjątkowo dużo. Wszystko z powodu wzrostu zarażeń wirusem A/H1N1, który okazał się śmiertelnie niebezpieczny. Na tzw. świńską grypę od początku roku tylko w Wielkopolsce zmarło 14 dorosłych pacjentów. We wszystkich przypadkach były to osoby dorosłe zmagające się z innymi poważnymi chorobami takimi jak nowotwory, cukrzyca, niewydolność krążenia.
Z danych zaprezentowanych przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wynika, że od początku roku w województwie wielkopolskim na grypę zachorowało blisko 111 tysięcy osób. To liczba zbliżona do danych sprzed roku.
Jak mówi dyrektor, dyrektor Wielkopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologucznej Andrzej Trybusz, około 60 proc. z ogólnej liczby infekcji grypowych może mieć związek właśnie z wirusem A/H1N1. Nie jest on nowym typem wirusa i jak podkreślają eksperci, nie stanowi nadzwyczajnego zagrożenia dla populacji, które wymagałoby nadzwyczajnych działań profilaktycznych takich jak dezynfekcja pomieszczeń, czy zamykanie szkół.
Choroba dotyka jednak głównie dzieci, które są hospitalizowane, dlatego w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu oraz na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu z uwagi na bezpieczeństwo wstrzymano wszystkie planowe przyjęcia.
„Wielkopolski sanepid prowadzi stały monitoring w ramach rutynowego nadzoru nad grypą i podejrzeniami grypy. Doraźnie przeprowadzono kontrole szpitali w regionie pod kątem przygotowania ich do hospitalizacji pacjentów chorych na grypę, które nie wykazały większych nieprawidłowości” – czytamy w oficjalnym komunikacie biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Na przełomie lutego i marca odbędą się kontrole szkół w celu oceny warunków utrzymania higieny oraz monitorowania frekwencji uczniów na zajęciach. Przygotowano też szeroką akcję informacyjną na temat profilaktyki.
W ocenie prof. Magdaleny Figlerowicz, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych, z uwagi na szczyt sezonu grypowego, możemy spodziewać się zwiększenia liczby chorych w okresie najbliższych 2-3 tygodni.
Prof. Figlerowicz przypomina, że najskuteczniejszym sposobem uniknięcia grypy jest zaszczepienie się przeciwko tej chorobie.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .