Trwa ładowanie...
d3kq70n

Gruzja: Salome Zurabiszwili wygrała wybory prezydenckie

Salome Zurabiszwili wygrała wybory prezydenckie w Gruzji. Z danych gruzińskiej Centralnej Komisji Wyborczej wynika, że kandydatka z partii Gruzińskie Marzenie zdobyła prawie 60 procent głosów. Opozycja twierdzi, że wybory zostały sfałszowane.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gruzja: Salome Zurabiszwili wygrała wybory prezydenckie
Gruzja: Salome Zurabiszwili wygrała wybory prezydenckie (Getty Images, Fot: Sean Gallup / Staff)
d3kq70n

Salome Zurabiszwili w drugiej turze wyborów prezydenckich w Gruzji zdobyła 59,52% głosów. Jej konkurent, Grigol Waszadze ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN), uzyskał 40,48%. Frekwencja wyniosła 56,23% - była o 10 procent wyższa niż w pierwszej turze. Zurabiszwili będzie pierwszą kobietą obejmującą stanowisko prezydenta Gruzji.

Gruzińska opozycja jest zdania, że wybory zostały sfałszowane. Zwraca uwagę na liczne doniesienia o złamaniu ordynacji wyborczej formułowane przez organizacje przyglądające się przebiegowi głosowania. Media informowały o zastraszaniu i korumpowaniu głosujących. Partia rządząca, czyli Gruzińskie Marzenie, całkowicie dementuje wszystkie tego typu stwierdzenia.

Salome Zurabiszwili ma 66 lat. W latach 2006-2007 była szefową gruzińskiego MSZ. Zrezygnowała w sierpniu z obywatelstwa Francji tylko po to, by móc wystartować w wyborach prezydenckich w Gruzji.

Kadencja Zurabiszwili ma trwać sześć lat. Tegoroczne wybory prezydenckie w Gruzji były ostatnimi bezpośrednimi w tym kraju. Po zmianie konstytucji nowego prezydenta będzie wybierać kolegium złożone z 300 delegatów.

d3kq70n

Podziel się opinią

Share

d3kq70n

d3kq70n
Więcej tematów