Trwa ładowanie...

Gruzja: Salome Zurabiszwili wygrała wybory prezydenckie

Salome Zurabiszwili wygrała wybory prezydenckie w Gruzji. Z danych gruzińskiej Centralnej Komisji Wyborczej wynika, że kandydatka z partii Gruzińskie Marzenie zdobyła prawie 60 procent głosów. Opozycja twierdzi, że wybory zostały sfałszowane.

Gruzja: Salome Zurabiszwili wygrała wybory prezydenckieŹródło: Getty Images, fot: Sean Gallup / Staff
d3ron3c
d3ron3c

Salome Zurabiszwili w drugiej turze wyborów prezydenckich w Gruzji zdobyła 59,52% głosów. Jej konkurent, Grigol Waszadze ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN), uzyskał 40,48%. Frekwencja wyniosła 56,23% - była o 10 procent wyższa niż w pierwszej turze. Zurabiszwili będzie pierwszą kobietą obejmującą stanowisko prezydenta Gruzji.

Gruzińska opozycja jest zdania, że wybory zostały sfałszowane. Zwraca uwagę na liczne doniesienia o złamaniu ordynacji wyborczej formułowane przez organizacje przyglądające się przebiegowi głosowania. Media informowały o zastraszaniu i korumpowaniu głosujących. Partia rządząca, czyli Gruzińskie Marzenie, całkowicie dementuje wszystkie tego typu stwierdzenia.

Salome Zurabiszwili ma 66 lat. W latach 2006-2007 była szefową gruzińskiego MSZ. Zrezygnowała w sierpniu z obywatelstwa Francji tylko po to, by móc wystartować w wyborach prezydenckich w Gruzji.

Kadencja Zurabiszwili ma trwać sześć lat. Tegoroczne wybory prezydenckie w Gruzji były ostatnimi bezpośrednimi w tym kraju. Po zmianie konstytucji nowego prezydenta będzie wybierać kolegium złożone z 300 delegatów.

d3ron3c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ron3c
Więcej tematów