Trwa ładowanie...
d2d22r5
IAR

Grupa Wyszehradzka jednym głosem w sprawie Ukrainy

Pierwszy cel osiągnięty - Grupa Wyszehradzka mówi jednym głosem w sprawie Ukrainy. Donald Tusk podróż po Europie rozpoczął od wizyty w Budapeszcie i spotkania z premierami Węgier, Czech i Słowacji. Wieczorem, w czasie wspólnej konferencji prasowej powiedział, że jest zgoda co do tego, że Unia Europejska powinna pomóc Ukrainie i to zarówno rządzącym, jak i opozycji w znalezieniu kompromisu. Teraz do tego trzeba przekonać pozostałe państwa Wspólnoty i wspólnie przygotować ofertę dla naszego wschodniego sąsiada.
Share
Sytuacja na Ukrainie wciąż jest bardzo trudna
Sytuacja na Ukrainie wciąż jest bardzo trudnaŹródło: PAP/EPA, Fot: Zurab Kurtsikidze
d2d22r5

Premier podkreślił, że trzy państwa z czterech tego regionu sąsiadują z Ukrainą. Mówił, że trzeba przygotować się na wszystkie scenariusze, nawet czarne. Podkreślił jednak, że nie można dopuścić do myślenia, iż trzeba odwrócić się od Kijowa, bo tam jest kłopot. "Unia Europejska konsekwentnie powinna działać na rzecz rozwiązania kryzysu ukraińskiego, jest on przecież związany bezpośrednio z aspiracjami Ukrainy, i także Unii Europejskiej - aspiracjami wspólnej, europejskiej drogi", powiedział szef rządu.

Premier Węgier Wiktor Orban poinformował, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej. Mówił, że oprócz scenariuszy pozytywnych, trzeba przygotować się także na trudne sytuacje. Z kolei szef czeskiego rządu Bohuslav Sobotka powiedział, że jest zgoda co do tego, by pieniądze z funduszu wyszehradzkiego zostały przeznaczone na pomoc studentom ukraińskim, którzy uczą się w krajach unijnych.

d2d22r5

Podziel się opinią

Share
d2d22r5
d2d22r5
Więcej tematów