Groźne skażenie wody zagraża 3,2‑milionowemu miastu
Ścieki z zawartością toksycznego kadmu w Regionie Autonomicznym Guangxi, na południu Chin, zagrażają skażeniem wody dostarczanej do kilkumilionowego miasta Liuzhou. Władze zdwoiły wysiłki, by zapobiec skażeniu rzeki Liu, dopływu Rzeki Perłowej.
Oficjalna agencja Xinhua opublikowała zdjęcia żołnierzy w ochronnych strojach wsypujących do rzeki chlorek glinu w celu neutralizacji kadmu, który na długości 100 km skaził Smoczą Rzekę (Longjiang), wpadającą do Liu.
Skażenie pięciokrotnie przekroczyło dopuszczalny limit 0,005 mg na litr - podała Xinhua.
Toksyczne związki wydostały się - jak sądzono początkowo - z zakładów należących do spółki górniczej. Władze twierdzą jednak, że konieczne jest dalsze dochodzenie w tej sprawie i w ramach ostrożności nakazały zawieszenie pracy w siedmiu zakładach, gdzie występuje kadm.
Mieszkańcy 3,2-milionowego Liuzhou gromadzą zapasy butelkowanej wody, choć władze poinformowały, że skażenie udało się zneutralizować i utrzymać na bezpiecznym poziomie.
W Chinach rzeki, jeziora i przybrzeżne wody morskie są bardzo mocno zanieczyszczone ściekami przemysłowymi, miejskimi i z farm; obszar w pobliżu miasta Hechi w górnym biegu Rzeki Smoczej był już kilkakrotnie skażony ściekami z hut i kopalń w tym rejonie.
Prefektura Hechi w Regionie Autonomicznym Guangxi jest jednym z najważniejszych producentów surowców mineralnych; występują tam złoża cyny, antymonu, złota, cynku, indu, miedzi, żelaza, srebra, manganu i arsenu.