Groźne paczkomaty w Lublinie. Studenci odkryli prawdę
Studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przebadali 64 paczkomaty w 16 największych dzielnicach miasta. Wyniki okazały się zatrważające. Na powierzchni automatów znaleźli grzyby i bakterie, w tym oportunistyczne oraz pochodzenia kałowego.
W ramach badania członkowie studenckiego koła naukowego mikroGRAM działającego przy Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przebadali pod kątem zanieczyszczenia mikrobiologicznego aż 64 automaty z 16 dzielnic Lublina, w których według najnowszych danych zameldowanych jest powyżej 10 tys. mieszkańców.
W każdej z dzielnic zbadane zostały cztery losowo wybrane automaty paczkowe pięciu firm kurierskich. Pobrano z nich wymazy oraz odciski z wykorzystaniem specjalnych pożywek mikrobiologicznych, które następnie zostały przetransportowane do laboratorium.
Wskazali, gdzie największe zanieczyszczenie
Najwyższe zanieczyszczenie mikrobiologiczne powierzchni zanotowano na paczkomatach w dzielnicach: Czuby Północne, Czuby Południowe oraz w Dzielnicy Dziesiątej, a najniższe dla Bronowic, Czechowa Północnego oraz Tatarów. Miało to głównie związek z tym, iż dwie pierwsze dzielnice zamieszkuje największa liczba osób, potencjalnych użytkowników urządzeń paczkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ksiądz O. torturowany? "To cyniczna gra PiS"
Jak wskazują młodzi badacze, pomimo znacznego stopnia zanieczyszczenia mikrobiologicznego powierzchni automatów paczkowych większość z drobnoustrojów stanowiły niegroźne dla człowieka bakterie i grzyby pochodzące z naturalnego środowiska miejskiego, które na urządzenia dostają się wraz z osiadającym na powierzchniach kurzem i pyłkami roślin.
Przykładowo, na wszystkich badanych powierzchniach obecne były bakterie należące do tlenowych laseczek z rodzajów Bacillus czy Paenibacillus, naturalnie występujące w powietrzu atmosferycznym.
Niestety na powierzchniach w przestrzeni publicznej mogą się także znajdować bakterie pochodzenia kałowego, alergizujące zarodniki grzybów lub nawet wirusy tj. wirus grypy. Badacze wykryli także tzw. bakterie oportunistyczne, czyli takie, które mogą wywołać zakażenia u osób z osłabionym układem odpornościowym.
Dlatego też autorzy badania wskazują na konieczność prawidłowego mycia dłoni po powrocie do domu.
"Automaty paczkowe zdobyły w ostatnich latach niezwykłą popularność i stały się jedną z najczęściej wykorzystywanych przez Polaków metod dostawy. Według najnowszych raportów, Polska znajduje się na pierwszym miejscu pod względem całkowitej liczby automatów paczkowych wśród krajów Unii Europejskiej oraz na drugiej pozycji w skali globalnej, zaraz po Chinach. Z powierzchni ekranów dotykowych i przycisków tych urządzeń korzystamy często, pozostawiając na nich bakterie, grzyby i wirusy pochodzące z naszej skóry czy dróg oddechowych. W niektórych przypadkach mogą to być także drobnoustroje potencjalnie chorobotwórcze dla człowieka" - czytamy na stronie uniwersytetu.
Czytaj także:
Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie