Ściana wody i pioruny. Alerty IMGW 2. stopnia. Ale to nie koniec
Pogoda może być niebezpieczna - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Aż w dziewięciu regionach Polski obowiązują ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu. W środę na południowym wschodzie możliwe są burze. To jednak nie wszystko: wracają przymrozki.
16.05.2023 | aktual.: 16.05.2023 22:10
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami IMGW wydał dla województwa świętokrzyskiego oraz części województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Pogoda. IMGW ostrzega: ulewy i burze
Lokalnie do rana może spaść może tam do 50 mm deszczu. Jeszcze większe ulewy spodziewane są na krańcach południowych. To dlatego alerty drugiego stopnia wydano dla południowych części województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Tam prognozowane opady mogą sięgnąć 60 mm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W środę niestety na południowym wschodzie nadal będzie padać, a do tego możliwe są gwałtowne burze. Na deszcz przygotowani muszą być także mieszkańcy regionów wschodniej i środkowej Polski.
Pogoda. Środa z gwałtownymi burzami
W środę tylko na północnym zachodzie i zachodzie zachmurzenie będzie małe, a zamiast deszczu czekają nas momenty ze słońcem
Temperatura maksymalna w środę wyniesie: od 10 st. C na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku przez 13-16 st. C na zachodzie Polski do 20 st. C na Podkarpaciu. Te wyższe wskazania na termometrach sprawią, że burze na południowym zachodzie mogą być gwałtowne z porywami wiatru do 65 km/h.
Pogoda. Wracają przymrozki
Warto zaznaczyć, że prognoza zagrożeń zakłada możliwość wydania także ostrzeżeń 1. stopnia przed przymrozkami w nocy ze środy na czwartek w regionach północno-zachodnich (poza samym Wybrzeżem).
Pogoda. Co oznacza drugi stopień ostrzeżeń IMGW?
Drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego oznacza, że IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.
Źródła: IMGW, PAP