Trwa ładowanie...
d1ubfv3

Groźby pod adresem operatora TVN. Internetowy lincz na Piotrze Wacowskim

Piotr Wacowski, operator TVN, który jest podejrzany o propagowanie nazizmu, jest linczowany w internecie. Na jego profilu na Facebooku pojawiły się groźby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr Wacowski (pierwszy z prawej)
Piotr Wacowski (pierwszy z prawej) (East News, Fot: Piotr Molęcki)
d1ubfv3

Po tym, jak portal wpolityce.pl opublikował zdjęcia Wacowskiego wykonującego gest pozdrowienia nazistowskiego, a ABW wręczyła mu wezwanie na przesłuchanie profil operatora TVN, na Facebooku został zalany jego zdjęciami z materiału na temat urodzin Hitlera.

Mimo że była to prowokacja dziennikarska, Wacowski jest podejrzany o propagowanie nazizmu, za co grozi do dwóch lat więzienia. W piątek jego dom odwiedzili funkcjonariusze ABW. Wręczyli mu pismo, że 29 listopada ma się stawić na przesłuchanie w charakterze podejrzanego.

Facebook.com
Podziel się

"Nie unikniesz kary mały hitlerowcu. Mój dziadek walczył z Niemcami i my będziemy walczyli z tymi, którzy propagują nazizm" – pisze Stanisław Władysław K. na profilu Wacowskiego. Dalej czytamy: "Zniszczymy śmiecia. Nie odpuszczę naziście".

d1ubfv3

Marek M. dodaje: "Hitler by cię debilu w pierwszej kolejności wysłał na inhalacje cyklonem". A Marcin N. pisze: "Słuchajcie, wyślijcie zdjęcia do wszystkich ambasad w Polsce. Typ, o ile już ma wizę do USA czy innych krajów, to otrzyma bana na całe życie za propagowanie nazizmu. Nigdzie już nie wyjedzie". Komentarze często są bardzo obraźliwe i wulgarne.

Zarzuty wobec Wacowskiego są związane z reportażem "Superwizjera" TVN, jaki stacja wyemitowała w styczniu 2018 roku. Autorami materiału są Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski. Materiał "Polscy neonaziści" jest efektem wielomiesięcznej pracy dziennikarskiej. Ukazuje kulisy działalności stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" oraz związanych z nimi zwolenników ideologii Adolfa Hitlera. W połowie listopada portal wPolityce.pl opublikował zdjęcia Piotra Wacowskiego, operatora telewizyjnego, na którym Wacowski wykonuje nazistowskie pozdrowienie na tle portretu Adolfa Hitlera i flag z swastykami.

W obronie m.in. Piotra Wacowskiego wystąpili dziennikarze. "Politycy władzy bezkarnie atakują wolne media, insynuując im niejasne powiązania, złe intencje oraz podważając ich wiarygodność. Protestujemy przeciwko takim praktykom. Niezależność mediów jest jedną z gwarancji jakości systemu demokratycznego. Bez wolnych mediów dziennikarstwo jest tylko przedłużeniem propagandy. Dlatego będziemy reagować na każdy przejaw ograniczania wolności słowa. Wzywamy polityków do zaprzestania haniebnych i dyskryminujących praktyk, a dziennikarzy do solidarności w obliczu represji. Wolne media są jednym z najważniejszych osiągnięć niepodległej Polski. Nie pozwolimy ich zniszczyć żadnej władzy" - czytamy w liście otwartym. Do godz. 12 w niedzielę podpisało się pod nim 77 dziennikarzy, w tym redaktorzy naczelni: "Dziennika Gazety Prawnej", "Faktu", "Gazety Wyborczej", „Newsweeka” i „Rzeczpospolitej".

W sobotę wieczorem stacja TVN opublikowała na swojej stronie internetowej oświadczenie. "W piątek 23 listopada 2018 r. ABW wkroczyła do domu naszego operatora Piotra Wacowskiego wręczając mu pismo z wezwaniem do Prokuratury. W piśmie zawarte są zarzuty o propagowanie nazizmu (z art. 256 par. 1 kodeksu karnego) w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Autorzy reportażu postępowali zgodnie ze wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego. Stawianie tego, który ujawnia działalność przestępczą na równi z przestępcami traktujemy jako próbę zastraszenia dziennikarzy. Jednocześnie informujemy, że wczoraj TVN złożył pozew przeciwko tym, którzy insynuowali w ostatnim czasie, że materiał był inscenizowany" - czytamy w oświadczeniu.

d1ubfv3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Grube ryby odejdą z .N? "To plotki, które sieją najczęściej ci, którzy są poza partią”

d1ubfv3

Podziel się opinią

Share

d1ubfv3

d1ubfv3
Więcej tematów