Groźba epidemii żółtaczki w Iraku
Epidemia wirusowego zapalenia wątroby typu E (żółtaczka) grozi bagdadzkiej dzielnicy slumsów, Miastu Sadra, i Mahmudii, położonej 35 km na południe od stolicy Iraku - poinformował "International Herald Tribune", powołując się na irackie Ministerstwo Zdrowia.
24.09.2004 | aktual.: 24.09.2004 18:51
W Mieście Sadra zanotowano dotychczas 155 przypadków zachorowań, a w Mahmudii - 60. Zmarło pięć osób, w tym jedna kobieta w ciąży.
"Uważamy, że prawdziwa liczba zakażonych jest dużo większa, obszar ten nie jest wystarczająco kontrolowany" - twierdzą przedstawiciele ministerstwa.
Podkreślają jednocześnie, że od rozpoczęcia inwazji na Irak w marcu 2003 roku przypadków zachorowań na żółtaczkę typu E jest coraz więcej. Tylko w ciągu pierwszej połowy 2004 r., zdiagnozowano tyle przypadków zakażeń, ile w ciągu całego roku 2002 r.
Światowa Organizacja Zdrowia rozprowadza w obu zagrożonych epidemią miastach środki diagnostyczne i preparaty do oczyszczania wody.
Wirus zapalenia wątroby typu E przenoszony jest drogą pokarmową, poprzez kontakt z zakażona wodą lub nieczystościami. Objawia się bardzo wysoką gorączkową, bólami brzucha i żółtym zabarwieniem skóry. Szybkiemu rozprzestrzenianiu się epidemii sprzyjają trudne warunki higieniczne; zarówno w Mahmudii, jak i Mieście Sadra brak podstawowych urządzeń sanitarnych.
Wskaźnik śmiertelności w przypadku żółtaczki typu E wynosi 1-4%, ale przy niewystarczającej diagnostyce i braku pomocy medycznej, zgonów może być znacznie więcej. Ten typ zapalenia wątroby jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych kobiet.
Dotychczas nie wynaleziono szczepionki przeciwko tej odmianie żółtaczki.