Gronkiewicz-Waltz wyjaśni w terminie swoje zaległości
Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowie w terminie pismo wojewody mazowieckiego Jacka Sasina, wzywające ją do złożenia pisemnego wyjaśnienia, dotyczącego zbyt późnego złożenia oświadczenia o działalności gospodarczej jej męża. Wojewoda dał na to czas Gronkiewicz-Waltz do poniedziałku.
Zamierzam złożyć wyjaśnienia wojewodzie, bo jest to zgodne z procedurą. Podtrzymam swoje wcześniejsze wyjaśnienia, złożone na Radzie Warszawy. Nie zamierzam niczego w nich zmieniać - powiedziała Gronkiewicz-Waltz podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Jak poinformował rzecznik wojewody Maksym Gołoś, jeśli nic rewolucyjnego nie pojawi się w tych wyjaśnieniach, to można spodziewać się, że wojewoda wyda we wtorek zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu w związku ze spóźnionym złożeniem oświadczenia o działalności gospodarczej męża.
Jak dodał, zgodnie z przepisami wojewoda - zanim wyda zarządzenie zastępcze - musi zwrócić się do Gronkiewicz-Waltz o złożenie pisemnych wyjaśnień, mimo że prezydent stolicy tłumaczyła już przed Radą Warszawy, dlaczego zbyt późno złożyła oświadczenie.
Tak jak już zapowiedziałam, jeśli wojewoda wyda zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu, złożę skargę na decyzję wojewody do Sądu Administracyjnego i rozpocznie się normalna procedura sądowa - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.
Uważa ona, że spóźnienie nie ma znaczenia, bo wcale nie musiała składać oświadczenia dotyczącego działalności gospodarczej męża, ponieważ nie prowadzi on jej na terenie Warszawy.
Pod koniec lutego rada stolicy, w której większość mają PO i SLD, podjęła uchwałę stwierdzającą, że mandat prezydent Warszawy nie wygasł. Dlatego ruch jest teraz po stronie wojewody, który może podjąć w tej sprawie decyzję zastępczą.
Utratę mandatu jako sankcję za nieterminowe złożenie oświadczenia majątkowego przez samorządowca wprowadziła znowelizowana ordynacja wyborcza do samorządów.
Od decyzji wojewody o wygaśnięciu mandatu przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w I instancji i do NSA - w drugiej. Prezydent Warszawy już wcześniej zapowiedziała, że jeśli będzie taka potrzeba, odwoła się do sądu.
Konsekwencją utraty mandatu przez prezydenta miasta (burmistrza i wójta) jest przeprowadzenie powtórnych wyborów. Podczas niedawnej Rady Krajowej Platformy Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że jeśli do tego dojdzie, wystartuje w nich.
Do czasu wyboru następcy, Warszawą zarządzałby komisarz powołany przez premiera.
Trybunał Konstytucyjny 13 marca ma orzec, czy utrata mandatów przez samorządowców, którzy spóźnili się z oświadczeniem majątkowym, jest zgodna z konstytucją.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego będzie miało prawdopodobnie istotne znaczenie dla całej procedury, ale nie będzie wiążące dla stanowiska niezawisłego sądu - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.