Grób wojownika sprzed 2 tys. lat
Mieszkaniec jednej z zachodniopomorskich miejscowości w rejonie Wolina znalazł w lesie pozostałości grobu. Natychmiast powiadomił archeologów z wolińskiej Pracowni Archeologicznej i Etnologii PAN, którzy stwierdzili, że jest to grób wojownika sprzed 2 tys. lat.
03.03.2004 | aktual.: 03.03.2004 15:57
W grobie znaleziono bogato zdobioną urnę ze szczątkami wojownika, grot włóczni, fragmenty ceramiki, pogiętego miecza i jego pochwy oraz okucia od tarczy.
Jak wyjaśnił archeolog prof. Władysław Filipowiak, były dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, jest to tzw. grób ciałopalny. Obrządek grzebalny polegał w tym wypadku na paleniu ciała zmarłego.
W ocenie prof. Filipowiaka, jest to niezwykle cenne znalezisko. "Do tej pory nie mieliśmy u nas znaleziska wojownika z przełomu naszej ery" - zaznaczył. Przyznał, że na razie trudno stwierdzić, czy był to pojedynczy grób, czy też może fragment większego cmentarzyska.
Naukowiec zastrzegł, że wszystkie elementy grobu trzeba zakonserwować i dopiero potem będzie można przystąpić do właściwych badań.
Profesor wyjaśnił, że znalezisko znajduje się na trasie dawnego Wielkiego Szlaku wiodącego ze wschodu na zachód, którym migrowały różne ludy od końca epoki brązu, tj. w okresie V-VII wieku p.n.e., do czasów średniowiecznych.