Trwa ładowanie...
d3gdrj4

Greenpeace pozywa Rosję przed Trybunał Praw Człowieka

Międzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace poinformowała w poniedziałek o złożeniu w Europejskim Trybunale Praw Człowieka skargi na Rosję w sprawie zatrzymania we wrześniu ubiegłego roku 30 członków statku "Arctic Sunrise" na Morzu Barentsa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arctic Sunrise
Arctic Sunrise (PAP/EPA, Fot: GREENPEACE / Sean Gardner)
d3gdrj4

Ekolodzy usiłowali dostać się na platformę wiertniczą koncernu paliwowego Gazprom, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce.

Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska, na północy Rosji. Aktywiści podkreślali, że ich protest był akcją pokojową, a ich jednostka nie naruszyła 500-metrowej strefy bezpieczeństwa wokół platformy Gazpromu.

Sąd rejonowy w tym mieście nakazał aresztowanie na dwa miesiące wszystkich członków załogi "Arctic Sunrise", w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów. Przewieziono ich następnie do Petersburga i zwolniono w końcu listopada za kaucją, a następnie objęto amnestią.

Wcześniej w listopadzie Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza z siedzibą w Hamburgu nakazał Rosji uwolnienie statku oraz całej jego załogi, jednak Moskwa oznajmiła, że nie uznaje tego orzeczenia.

Greenpeace domaga się od Moskwy "odszkodowania i deklaracji, że członkowie statku 'Arctic Sunrise' zostali nielegalnie przesłuchani i zatrzymani". Żąda także zwrotu statku.

d3gdrj4

Podziel się opinią

Share
d3gdrj4
d3gdrj4
Więcej tematów