Greckie Tak
(RadioZet)
Przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej Grecja oraz Komisja Europejska chcą zaproponować pozostałym państwom UE, by zgodziły się na dołączenie do traktatu o przystąpieniu nowych członków jednostronnej polskiej deklaracji w sprawie aborcji.
29.01.2003 | aktual.: 29.01.2003 20:46
Sprawa ma być omawiana przez ambasadorów Piętnastki na czwartkowym posiedzeniu tworzonego Komitetu Stałych Przedstawicieli (COREPER).
Tego samego dnia przedstawiciele Grecji i Komisji Europejskiej spotkają się z negocjatorami krajów przystępujących do UE, w tym z Janem Truszczyńskim, by "po raz ostatni" przedyskutować wątpliwości, które pojawiły się w czasie redagowania Traktatu Akcesyjnego.
Ostateczny tekst traktatu zostałby następnie przyjęty przez COREPER 5 lutego, nim unijna Rada (ministrów) przekaże go - z pozytywną opinią Komisji Europejskiej - do zatwierdzenia Parlamentowi Europejskiemu.
Rząd chce dołączyć do Traktatu Akcesyjnego deklarację o tym, że unijne traktaty nie będą przeszkadzały Polsce w "regulowaniu spraw o znaczeniu moralnym oraz odnoszących się do ochrony życia ludzkiego". Chociaż deklaracja nie będzie wiążąca prawnie dla pozostałych państw członkowskich, to muszą one zgodzić się na dołączenie jej do traktatu. Będzie to bowiem równoznaczne z przyznaniem, że nie jest sprzeczna z prawem unijnym - tłumaczą unijni dyplomaci.
Oficjalnie dyplomaci greccy przyznali tylko, że przewodniczący Unii rząd Grecji otrzymał proponowany przez Polskę tekst deklaracji i przekazał ją prawnikom.
Oto tekst polskiej deklaracji:
"Rząd RP rozumie, że żadne postanowienia traktatu o UE, ustanawiającego Wspólnoty Europejskie, a także postanowienia traktatów modyfikujących lub uzupełniających te traktaty nie przeszkadzają RP w regulowaniu spraw o znaczeniu moralnym oraz odnoszących się do ochrony życia ludzkiego".