ŚwiatGrecka wizja zjednoczonej Europy

Grecka wizja zjednoczonej Europy

(PAP)
Grecja wymieniła poszerzenie Unii
Europejskiej jako pierwszy priorytet swego przewodnictwa w Unii
od stycznia do czerwca 2003 roku. Głównym wydarzeniem będzie
podpisanie Traktatu Akcesyjnego 16 kwietnia 2003 roku.

Prezentując priorytety swego przewodnictwa prasie międzynarodowej w Brukseli, greccy ministrowie przyznali też, że być może będą musieli "stawić czoło poważnemu wydarzeniu międzynarodowemu".

To, według tutejszych dyplomatów, wyraźna aluzja do ewentualnego prewencyjnego ataku na Irak, planowanego w ich opinii przez Amerykanów na przełom stycznia i lutego.

W dokumencie "Nasza Europa", zawierającym listę greckich priorytetów, napisano też, że "obecne państwa członkowskie będą nadal monitorować postępy krajów kandydujących w przejmowaniu i wdrażaniu prawa unijnego".

Grecja będzie też kontynuowała negocjacje członkowskie z Bułgarią i Rumunią. Oferuje też pomoc Turcji w jej wysiłkach, żeby spełnić kryteria członkostwa, zwłaszcza kryteria polityczne, od których spełnienia Unia uzależniła rozpoczęcie rokowań z Ankarą (zgodnie z decyzją szczytu w Kopenhadze, decyzja ma być podjęta dopiero w grudniu 2004 roku).

Grecki minister zapowiedział szczególne wysiłki swojego rządu na rzecz stabilizacji zachodnich Bałkanów, w tym zaproszenie przywódców z tego regionu na wieńczący greckie przewodnictwo czerwcowy szczyt w Salonikach.

Przygotowania do czwartego przewodnictwa Grecji w czasie jej członkostwa w Unii (od 1981 roku) trwały dwa lata. Poprzednio Grecja stała na czele Unii przed ośmiu laty i przyjmowała polski wniosek o członkostwo w kwietniu 1994 roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)