Trwa ładowanie...

Grecja: przywódca Złotej Jutrzenki oskarża establishment o spisek

Przywódca neonazistowskiej greckiej partii Złota Jutrzenka Nikolaos Michaloliakos, przywieziony z więzienia do parlamentu na debatę o uchyleniu mu immunitetu w związku z kolejnymi zarzutami, oskarżył establishment o spisek.

Share
Grecja: przywódca Złotej Jutrzenki oskarża establishment o spisek
Źródło: AFP, fot: Louisa Gouliamaki
d21t6js

- Jestem przywódcą trzeciej co do wielkości partii Grecji. Sporządziliście oskarżenia, spoglądając na wyniki sondaży. Trzymacie mnie w więzieniu, niesprawiedliwie, przez całe osiem miesięcy. Złota Jutrzenka jest ofiarą politycznego spisku - podkreślał Michaloliakos w przemówieniu, podczas którego m.in. powiedział do przewodniczącego parlamentu "zamknij się!". Przed gmachem parlamentu ok. 600 sympatyków Złotej Jutrzenki wykrzykiwało hasła. Na sali obrad deputowani tej partii wielokrotnie kierowali obraźliwe słowa do innych parlamentarzystów.

Złota Jutrzenka, niegdyś marginalne ugrupowanie, zyskała na popularności w 2011 roku, gdy sfrustrowani kryzysem i bezrobociem Grecy zaczęli się odwracać od partii politycznych głównego nurtu. W wyborach z 2012 roku zdobyła 18 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Poparcie dla Złotej Jutrzenki wzrosło aż do 15 proc., po czym spadło do 7 proc. we wrześniu 2013 roku, gdy rząd w Atenach zastosował retorsje wobec tej partii.

Michaloliakosa, kilku deputowanych i dziesiątki członków Złotej Jutrzenki aresztowano we wrześniu ubiegłego roku pod zarzutem przynależności do przestępczego ugrupowania. Była to reakcja na serię ataków na imigrantów oraz na zamordowanie walczącego z rasizmem rapera Pawlosa Fyssasa.

d21t6js

Michaloliakos wraz z dwoma z sześciu deputowanych Złotej Jutrzenki, aresztowanych i oczekujących procesu, został przywieziony do parlamentu z ateńskiego więzienia. Wszyscy zaprzeczają, jakoby dopuścili się złamania prawa i twierdzą, że broń palna znaleziona w ich domach, na którą nie mieli zezwoleń, służyła im do ochrony osobistej. - Byłem celem terrorystów - twierdził w parlamencie Michaloliakos. Daty procesu jeszcze nie wyznaczono.

d21t6js

Podziel się opinią

Share
d21t6js
d21t6js
Więcej tematów