Grecja pomaga Rosji obejść sankcje. Chodzi o transport ropy
Rosyjskie tankowce z ropą nadal bez przeszkód wpływają do europejskich portów. Dzieje się to mimo prób ograniczenia przez UE możliwości eksportu tego surowca energetycznego przez Rosję. Grecja pomaga teraz Rosji obchodzić ten zakaz - poinformował Ukrinform powołując się na "Die Welt".
09.05.2022 | aktual.: 09.05.2022 13:24
Jak zauważa gazeta, greccy armatorzy rozszerzają swoją działalność biznesową z Rosją. W kwietniu udział Grecji w transporcie rosyjskiej ropy potroił się w porównaniu z 2021 r.
Według firmy ubezpieczeniowej Lloyd, w kwietniu łącznie 190 tankowców opuściło rosyjskie porty. 76 z nich było pod flagą Grecji.
Na przykład pod koniec kwietnia grecki supertankowiec Nissos Rhenia załadował rosyjską ropę w porcie w Holandii i skierował się do Singapuru. Wzrosła również liczba wysyłek do Indii, Chin i Korei Południowej.
Według Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), Rosja eksportuje dziennie 7 milionów baryłek ropy naftowej i produktów naftowych.
Wcześniej holenderscy dokerzy odmówili rozładunku tankowca Sunny Liger z rosyjskim olejem diesel. Kraje europejskie są bliskie uzgodnienia embarga na produkty naftowe z Rosji.
Rosyjska ropa zniknie z Europy. UE ujawniła plan
Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała całkowity zakaz kupowania ropy naftowej z Rosji. Zarówno z morza, rurociągowej czy surowej. Niektóre kraje jednak będą wciągane w system sankcyjny stopniowo, tak by do końca roku nie było w Europie rosyjskiej ropy.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła kolejny pakiet sankcji na Rosję. Dotyczy on zakazu importu ropy naftowej i izolacji rosyjskiego sektora finansowego.
- Chcemy zmaksymalizować presję na Rosję i zminimalizować szkody dla nas i naszych partnerów – powiedziała von der Leyen podczas środowego wystąpienia.