Trwa ładowanie...
dm4uegg

Grass i Schroeder bronią Walsera

Noblista Guenter Grass i kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stanęli w obronie nowej powieści Martina Walsera "Śmierć krytyka", której zarzucono antysemicką wymowę.

dm4uegg
dm4uegg

Frankfurcki dom wydawniczy Suhrkamp poinformował w środę, że kontrowersyjna książka pojawi się w księgarniach 26 czerwca. Przedstawiciel Suhrkampa wyjaśnił, że wydawnictwo chce być wierne swej tradycji i pozostanie miejscem dyskusji literackich.

Krytyk literacki Marcel Reich-Ranicki, który jest pierwowzorem negatywnego bohatera powieści, nazwał tę decyzję bardzo przykrą. Taka książka nie pasuje do programu wydawniczego tej oficyny - powiedział.

Reich-Ranicki apelował wcześniej o rezygnację z opublikowania powieści. Walserowi zarzucił wyraźne antysemickie tendencje. Walser przemyca najgorsze i najbardziej chodliwe stereotypy antysemityzmu - stwierdził krytyk.

W obronie Walsera stanął Guenter Grass. Martin Walser nie jest antysemitą - powiedział laureat Nagrody Nobla jeszcze przed ogłoszeniem decyzji wydawnictwa. W wypowiedzi dla pierwszego programu niemieckiej telewizji publicznej ARD przyznał, że książki nie czytał, ale autora zna osobiście od wielu lat i w jego dziełach nie znalazł najmniejszego nawet śladu antysemityzmu.

dm4uegg

Podobnie wypowiedział się kanclerz Gerhard Schroeder. Oświadczył, że nie chce się mówić o samej książce, bowiem jej nie zna, ale Walser w toku wcześniejszych dyskusji z rzadką jasnością dał wyraz swemu potępieniu dla holokaustu.

Powieść Walsera wywołała zamieszanie, kiedy konserwatywny dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung odmówił wydrukowania fragmentów utworu przesłanych do redakcji przez autora. Wydawca "FAZ" Frank Schirrmacher skrytykował powieść jako antysemickie uproszczenie i dokument nienawiści.

Pierwowzorem negatywnego bohatera powieści, jak przyznaje Walser, jest Reich-Ranicki, który w przeszłości bardzo surowo oceniał jego kolejne powieści. Mieszkający od 1958 r. w Niemczech Reich-Ranicki uchodzi tam za najwybitniejszego współczesnego krytyka literackiego. Reich-Ranicki jest Żydem, przeżył hitlerowską okupację w kryjówce na terenie okupowanej Polski. Rodzina Ranickiego, mieszkająca od 1938 r. w Polsce, została wymordowana przez Niemców.(miz)

dm4uegg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm4uegg
Więcej tematów