Granice Polski z krajami UE otwarte od 21 grudnia?
Parlament Europejski poprze rozszerzenie
strefy Schengen o nowe kraje UE, w tym Polskę. Sprawozdawca PE
Carlos Coelho zarekomendował "zielone światło" w
tej sprawie, podkreślając, że nowe kraje, w tym Polska, bardzo
dobrze wypadły podczas ostatnich kontroli ekspertów. Rozszerzenie strefy może nastąpić już 21 grudnia.
Wbrew obawom, że eurodeputowani mogliby mnożyć problemy i opóźniać rozszerzenie strefy Schengen, portugalski poseł Coelho zarekomendował, by na najbliższej sesji, w przyszłym tygodniu w Strasburgu, PE pozytywnie odniósł się do propozycji, by zniesienie kontroli na lądowych granicach z nowymi krajami UE, które w 2004 roku przystąpiły do UE (poza Cyprem), nastąpiło już 21 grudnia, a 30 marca 2008 roku na granicach powietrznych.
PAP dowiedziała się nieoficjalnie, że trwają przygotowania, by podczas uroczystego otwarcia granicy 21 grudnia na przejściu w Zgorzelcu wzięli udział kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz lider PO Donald Tusk.
Formalną decyzję w sprawie rozszerzenia Schengen o nowe kraje ma podjąć w najbliższy czwartek Rada UE obejmująca ministrów spraw wewnętrznych "27" w Brukseli. Do rzeczywistego otwarcia granic niezbędna jest jednak pozytywna opinia PE.
Eksperci wyznaczeni przez Radę UE dokonali inspekcji w nowych krajach i doszli do wniosku, że nie ma technicznych przeszkód, by rozszerzyć strefę Schengen- powiedział na posiedzeniu komisji ds. wewnętrznych Coelho. W świetle tych ocen uważam, że PE nie powinien tworzyć formalnych przeszkód i powinien dać zielone światło, by znieść granice- dodał.
Żaden z eurodeputowanych - członków komisji nie zajął odmiennego stanowiska.
Polska eurodeputowana Barbara Kudrycka (PO) chwaliła przygotowanie nowych krajów do rozszerzenia. Ewaluacja była bardzo szczegółowa. Nowe kraje bardzo dobrze się przygotowały do rozszerzenia strefy Schengen. Stare kraje mogłyby wręcz czerpać i uczyć się od nowych - powiedziała Kudrycka.
Ostatnie inspekcje unijnych ekspertów przeprowadzono 13-20 maja na granicach lądowych oraz 1-10 września na lotniskach.
W projekcie raportu Coelho zwraca uwagę, że "polskie władze bardzo dobrze nadrobiły niedociągnięcia", wytykane jeszcze w ubiegłym roku. Ekspert Komisji Europejskiej chwalił natomiast "doskonały system SIS" w Polsce, czyli System Informacji Schengen umożliwiający wymianę informacji sądowych i kryminalnych między organami odpowiedzialnymi za ochronę granic zewnętrznych państw strefy. Dzięki temu możliwa jest m.in. skuteczniejsza identyfikacja poszukiwanych osób i przedmiotów.
Eksperci KE apelują natomiast o dokończenie rozbudowy lotniska Okęcie w Warszawie.
Układ z Schengen powstał w 1985 roku i był modyfikowany w późniejszych latach. Jego dotychczasowymi sygnatariuszami są prawie wszystkie państwa UE - poza W. Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, które nie należą do Wspólnoty.
Inga Czerny