Polska"Gramy bez narkotyków" - obchody 30-lecia Monaru

"Gramy bez narkotyków" - obchody 30‑lecia Monaru

Koncerty pod hasłem "Gramy bez narkotyków", które odbędą się w 16 miastach Polski, rozpoczną w niedzielę obchody 30-lecia Monaru - poinformowała prezes Monaru Jolanta Łazuga-Koczurowska.

Dodała, że akcja "Gramy bez narkotyków" organizowana jest z inicjatywy młodzieży zrzeszonej w projektach wykorzystujących muzykę w profilaktyce i terapii uzależnień o tej samej nazwie, realizowanych przez Monar od ponad 10 lat. Szefowa Monaru powiedziała, że akcji tej patronuje Zbigniew Hołdys; zakończy się ona 18 października "koncertem Kotana" pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

Łazuga-Koczurowska podkreśliła, że w ciągu 30-lecia istnienia stowarzyszenia poradnie Monaru udzieliły prawie 3 mln porad osobom uzależnionym, a z pomocy Markotu skorzystało ponad 300 tys. osób potrzebujących pomocy, a około 15 tys. wyleczyło się całkowicie od różnego rodzaju uzależnień.

Jak poinformowała Łazuga-Koczurowska, na terenie całej Polski Monar prowadzi 132 różnego typu placówki, m.in. 32 ośrodki stacjonarne dla osób z problemem narkotykowym, 32 poradnie profilaktyki i terapii uzależnień, 6 ośrodków dziennych, 55 ośrodków Markot dla osób bezdomnych, ludzi starszych, chorych, samotnych matek z dziećmi i wszystkich, którzy szukają schronienia i pomocy oraz 8 programów redukcji szkód.

W Monarze jest zatrudnionych na etatach 700 osób, w tym 40% - jak zaznaczyła szefowa Monaru - to osoby, którym udało się wyleczyć od uzależnień w ośrodkach monarowskich.

Nawiązując z kolei do obchodów 30-lecia Monaru, Łazuga-Koczurowska podkreśliła, że będą one bardzo skromne, a będą skupiać się raczej na tym, aby ten rok był rokiem tych wszystkich ludzi, którym Monar pomaga. 30 lat Monaru zobowiązuje nas do tego, by wyrazić nasze poglądy, m.in. na takie tematy, jak: czym jest pomaganie, jakie widzimy problemy społeczne, jak widzimy problemy ludzi, którzy są na marginesie życia społecznego - podkreśliła szefowa Monaru.

Marta Stefaniak-Łubianka z Komitetu Obchodów 30-lecia Monaru, nawiązując do akcji profilaktycznej "Gramy bez narkotyków", podkreśliła, że podczas odbywających się koncertów z udziałem młodych muzyków Monaru propagowany jest zawsze styl życia bez narkotyków i alkoholu, zarówno przez artystów jak i organizatorów.

Jolanta Łazuga-Koczurowska zapowiada, że imprezy rocznicowe zaplanowano tak, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o działalności stowarzyszenia. Jej celem jest też udowodnienie, że czas wolny można spędzać interesująco bez "pomocy" używek.

Koncerty "Gramy bez narkotyków" odbędą się w: Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Koninie, Lesznie, Obornikach Wlkp., Pile, Pleszewie, Poznaniu, Rogoźnie Wlkp, Kielcach, Kołobrzegu, opolu, Ostrołęce, Warszawie i Zgierzu. Młodzi muzycy będą zachęcać słuchaczy do aktywnego spędzania czasu. Grzegorz Kędzioł z ośrodka Monar w Gdańsku zapewnia, że zainteresowanie muzyków tym przedsięwzięciem jest bardzo duże.

Monar został założony 15 października 1978 roku przez nieżyjącego już Marka Kotańskiego. Był jego charyzmatycznym przywódcą, a z czasem stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci życia publicznego w Polsce. Głównym celem działalności Monaru jest pomoc skierowana do ludzi oczekujących na wsparcie - chorych, uzależnionych, wykluczonych społecznie, bezdomnych, ubogich i zagubionych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)