Gra o marszałka-seniora. Ich najpewniej nominuje Duda

Marszałek-senior to tymczasowa funkcja, kluczowa podczas pierwszych posiedzeń nowo wybranego Sejmu. Wśród kandydatów do tego stanowiska znajdują się trzej parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Ryszard Terlecki, Antoni Macierewicz, Jarosław Kaczyński. Najpewniejsi kandydaci na marszałka-seniora
Ryszard Terlecki, Antoni Macierewicz, Jarosław Kaczyński. Najpewniejsi kandydaci na marszałka-seniora
Źródło zdjęć: © East News | Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Marszałek-senior sprawuje pieczę nad obradami Sejmu do czasu wybrania nowego marszałka Sejmu. Jest powoływany przez prezydenta przed pierwszym posiedzeniem nowej kadencji parlamentu - spośród najstarszych wiekiem posłów.

W 2019 r. prezydent Andrzej Duda nominował na marszałka seniora Antoniego Macierewicza (rocznik 1948). Wzbudziło to kontrowersje, ponieważ dużo starsza od niego była posłanka Platformy Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska (ur. 1941 r.). Teraz ta ostatnia jednak nie dostała się do parlamentu - po raz pierwszy od 32 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakubiak wprost o obietnicach Tuska. "Jedna wielka ściema"

Kto może zostać marszałkiem seniorem?

Wygląda na to, że po tych wyborach 75-letni Antoni Macierewicz również może być nominowany przez prezydenta Dudę na marszałka-seniora. Polityk dostał się do Sejmu z drugim wynikiem w PiS w okręgu piotrkowskim (32,4 tys. głosów).

"Konkurencję" mogą stanowić dla niego dwaj inni parlamentarzyści PiS: prezes Jarosław Kaczyński (ur. 1949), który otrzymał 177 tys. głosów w okręgu świętokrzyskim, a także Ryszard Terlecki (ur. 1949), który uzyskał ponad 29 tys. głosów w okręgu nowosądecko-podhalańskim.

W myśl konstytucji pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od momentu wyborów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)