01.02.2005 | aktual.: 01.02.2005 16:25
Warszawska giełda, obok wiedeńskiej to jeden z wiodących rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej prezes Wiesław Rozłucki liczy na to, że jeszcze w tym roku uda się giełdę sprywatyzować. Jego zdaniem, może to pomóc w umocnieniu naszej wiodącej pozycji w tym rejonie Europy.
W minionym miesiącu główne indeksy giełdowe zanotowały niewielkie spadki. Indeks WIG20 spadł o 3,7 proc., MIDWIG o 1,1 proc., WIG o 2,4 proc., a TechWIG o 1,7 proc. Wzrosły indeksy: WIRR - o 0,6 proc. i NIF - o 5,3 proc. - poinformowała Warszawska Giełda (GPW)
.
108 giełdowych spółek zanotowało wzrost kursów. Najbardziej wzrosły kursy Baumy (o 119 proc.), Pozmeatu (o 100 proc.) i PPWK (o 62,3 proc.).
Obroty na rynku akcji i obligacji wyniosły 11 mld 818 mln zł i były niższe o 20 proc. od obrotów grudniowych. Na rynku terminowym obroty wzrosły o 7 proc. w porównaniu z grudniem i wyniosły 11 mld 251 mln zł.
W styczniu z dotychczas notowanych spółek ubyła jedna - Europejski Fundusz Leasingowy. Akcje EFL zostały wykluczone z obrotu giełdowego 13 stycznia, po wycofaniu jej z publicznego obrotu przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.
W styczniu na giełdzie zadebiutowały trzy nowe spółki: Atlanta Poland (10 stycznia), COMP (14 stycznia) i Zelmer (27 stycznia). Publiczna oferta sprzedaży akcji prywatyzowanego przez Skarb Państwa Zelmera została przeprowadzona 24 stycznia. Na koniec grudnia na GPW były notowane 232 spółki.
Ponadto w styczniu na GPW wpłynął pierwszy wniosek dotyczący zdalnego członkostwa na Giełdzie, złożony 10 stycznia przez Dresdner Bank AG. Zdalne członkostwo oznacza, że dana instytucja otrzymuje bezpośredni dostęp do systemu GPW bez pośrednictwa polskich domów maklerskich.
Od 1 stycznia GPW rozpoczęła obliczanie nowego indeksu sektorowego WIG-media. Indeks dotyczy sześciu spółek: Agory, TVN, WSiP, Grupy Onet, ATM Grupy i RMF FM. (PAP/IAR)