Gowin: 500 dni naszego rządu mnie nie satysfakcjonuje
Małe i średnie przedsiębiorstwa to jest główna siła polskiej gospodarki, która dostarcza miejsc pracy i tworzy polski dobrobyt narodowy. Nie mogę powiedzieć, żeby 500 dni naszych rządów było satysfakcjonujące pod względem zmiany przepisów ułatwiających działanie tym firmom - powiedział gość "Sygnałów Dnia", poseł PO Jarosław Gowin.
Henryk Szrubarz, Sygnały Dnia: Panie pośle, wszystkie ręce Platformy, nie tylko zresztą chyba Platformy, są na pokładzie, no bo zbliżają się przecież wybory do Parlamentu Europejskiego, a tutaj właśnie sondaże też będą miały - i mają - znaczenie.
Jarosław Gowin: Domyślam się tego lekko ironicznego podtekstu stwierdzenia pana redaktora. Rzeczywiście jest tak, że zwłaszcza w okresie przedwyborczym politycy nerwowo przeglądają sondaże. One akurat dla Platformy Obywatelskiej są bardzo satysfakcjonujące, ale ja uważam, że potrzebna jest nam w Platformie maksymalna mobilizacja, że te sondaże nie powinny nas usypiać, a przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że naszym głównym zadaniem jest przez cały czas zmiana przepisów prawnych, tak żeby usuwać bariery utrudniające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Podkreślam: małe i średnie przedsiębiorstwa to jest ta główna siła polskiej gospodarki, to głównie one dostarczają miejsc pracy, głównie one tworzą polski dobrobyt narodowy i nie mogę powiedzieć, żebym był pod tym względem w pełni usatysfakcjonowany tymi 500 dniami naszych rządów.
No właśnie, chciałem o to zapytać, panie pośle, bo rząd Donalda Tuska już 500 dni rządzi w Polsce. Rozumiem, że Polskie Stronnictwo Ludowe, a zwłaszcza jej prezes i wicepremier Waldemar Pawlak, jest za tym, żeby ułatwić życie małym i średnim przedsiębiorcom. Rozumiem, że cała Platforma Obywatelska nie ma nic przeciwko temu. To dlaczego ciągle mówi się, że trzeba ułatwić życie tym małym i średnim przedsiębiorcom, a w dalszym ciągu czeka się na...
- Po pierwsze to jest proces niekończący się...
... na stosowne regulacje prawne.
- Po pierwsze to jest proces niekończący się, po drugie przy całym, a również moim krytycyzmie wobec tego, co się udało osiągnąć, no i jednak sporo korzystnych zmian zostało wprowadzonych. Ja wspomnę tylko o jednej bardzo ważnej, która przeszła nieomal niezauważona przez media i to dzięki wysiłkowi Komisji Przyjazne Państwo – wprowadzono przepis, dzięki któremu urzędy skarbowe nie będą już mogły natychmiast egzekwować należności od przedsiębiorców. Ta egzekucja będzie następować dopiero po wyroku sądowym, bo wszyscy doskonale wiemy, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat mnóstwo firm w Polsce małych, a czasami i całkiem poważnych zostało albo zniszczonych, albo podcięto im korzenie przez błędne decyzje urzędników skarbowych. Otóż to jest rozwiązanie szalenie istotne z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.
Rozwiązanie istotne, ale mało tych istotnych rozwiązań, przyzna pan.
- Jest ich za mało, zgadzam się. Uważam, że deregulacja, czyli usuwanie właśnie tych zbytecznych, często absurdalnych przepisów to jest jedno z najważniejszych zadań nie tylko koalicji rządowej, bo w tej sprawie powinniśmy współpracować z opozycją. Ja w ogóle muszę powiedzieć, że jedną z rzeczy, które mi najbardziej przeszkadzają w tej kadencji, w poprzedniej kadencji, kiedy inaugurowałem swoją pracę parlamentarzysty, jest to, że ponad podziałami partyjnymi nie potrafimy wyodrębnić sfery spraw, nad którymi powinniśmy pracować harmonijnie, zapominając o etykietkach partyjnych. Jest w polityce nieusuwalna przestrzeń sporu, ale powinna być też przestrzeń współpracy dotycząca zwłaszcza polityki zagranicznej i polityki gospodarczej.