Górski Karabach. Zmasowane ataki bombowe na miasto Martakert
W nocy z soboty na niedzielę doszło do zmasowanych azerbejdżańskich ataków bombowych na miasto Martakert w Górskim Karabachu.
01.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:32
Jak informuje PAP, powołując się na jedyne Centrum Informacyjne przy rządzie Armenii, w nocy doszło do ataków bombowych na miasto Martakert. Ofiar w ludziach nie było.
"Przeciwnik dokonał również ostrzału artyleryjskiego licznych miejscowości w rejonie, którego Martakert jest stolicą. Wsie w rejonie askerańskim: Avetaranoc i Senek zostały ostrzelane z wyrzutni Grad i systemów artylerii rakietowej BM-30 Smiercz" - napisano w armeńskim komunikacie.
Władze wojskowe w Baku nie odniosły się do tych doniesień. Ostrzałowi miały być poddane miejscowości, które według nomenklatury azerbejdżańskiej znajdują się w rejonie terterskim Górskiego Karabachu.
Spór o Górski Karabach. Od poniedziałku obowiązuje trzeci rozjem
W konflikcie zbrojnym między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach od poniedziałku obowiązuje trzeci już rozejm. Został on zawarty przy pośrednictwie USA. W dwóch poprzednich mediatorem była Rosja. Strony oskarżają się wzajemnie o umyślne łamanie zawieszenia broni.
Komunikat opublikowany w niedzielę rano i nagłośniony przez rosyjską agencję TASS to kolejna odsłona wojny informacyjnej, jaka toczy się na linii Baku-Stepanakert-Erywań równolegle do konfliktu zbrojnego wokół Górskiego Karabachu.
Szefowie MSZ Armenii i Azerbejdżanu spotkali się w piątek w Genewie z międzynarodowymi mediatorami na kolejnej w celu rozwiązania konfliktu zbrojnego w Górskim Karabachu. W trwających od ponad miesiąca walkach zginęły setki ludzi.
Górski Karabach od trzech dekad okupowany przez Ormian
Komentatorzy podkreślają, że w najcięższych od 25 lat walkach na Kaukazie Południowym w centrum uwagi znajduje się rosnący wpływ Turcji, sojusznika Azerbejdżanu, w obszarze poradzieckim uważanym przez Rosję za fragment jej strefy wpływów.
Górski Karabach, enklawa ormiańska w Azerbejdżanie i otaczające je obwody azerskie, które od niemal trzech dekad są okupowane przez Ormian, to oficjalnie część Azerbejdżanu. Enklawa jest zamieszkana i całkowicie kontrolowana przez Ormian. W konflikcie o nią w latach 1991-1994 zginęło około 30 tys. ludzi.