Gorąco w Tbilisi. Policja siłą rozpędziła protest

Policja w Tbilisi użyła armatek wodnych i gazu pieprzowego do rozpędzenia protestu. W centrum stolicy Gruzji ponownie zgromadzili się przeciwnicy zawieszenia rozmów o przystąpieniu do UE.

Policja w Tbilisi używa siły do rozpędzenia protestu
Policja w Tbilisi używa siły do rozpędzenia protestu
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI
oprac. JUL

Policja w Tbilisi po północy czasu miejscowego rozpoczęła pacyfikację protestu w centrum miasta, używając armatek wodnych, gazu pieprzowego i granatów hukowych. Protestujący natomiast rzucają petardami w funkcjonariuszy. Demonstranci zgromadzili się przy tylnym wejściu do parlamentu, protestując przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów akcesyjnych z Unią Europejską.

Manifestujący spalili m.in. kukłę Bidziny Iwaniszwilego - oligarchy wspierającego rządzące Gruzińskie Marzenie, uważanego za "prawdziwego władcę" Gruzji. Inni nazywają go wręcz "właścicielem" kraju, gdyż jego majątek był swego czasu szacowany nawet na 1/3 PKB kraju. Podpalono też flagę Gruzińskiego Marzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosja zaatakuje NATO? Ekspert: zielone ludziki Polsce raczej nie grożą

Reakcja na decyzję rządu

Prezydent Andrzej Duda zareagował na sytuację, rozmawiając z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Kancelaria prezydenta Polski podkreśliła, że Duda wspiera dążenia Gruzji do członkostwa w UE, co jest zapisane w konstytucji kraju i popierane przez większość społeczeństwa.

Obecnie w Gruzji, przede wszystkim w Tbilisi, trwają duże protesty. Manifestacje związane są z decyzją rządu, że Gruzja nie podejmie negocjacji o przystąpieniu do UE ani nie skorzysta z unijnych grantów aż do końca 2028 roku. Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili oświadczyła, że rząd w ten sposób wypowiedział wojnę własnemu narodowi.

Źródło: PAP, WP Wiadomości

gruzjaAndrzej Dudaunia europejska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)