Trwa ładowanie...

Goły pas ziemi przy lesie to konieczność. "Fakt, nie wygląda zbyt ładnie"

Ziemia wyorana wokół lasów nie dodaje im uroku. Ale pełni bardzo ważną funkcję i może zapobiec tragedii. Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych tłumaczy, że to zabezpieczenie przed pożarami.

Goły pas ziemi przy lesie to konieczność. "Fakt, nie wygląda zbyt ładnie"Źródło: Lasy Państwowe
d23n97u
d23n97u

"Czasem pytacie, dlaczego leśnicy wyorali w danym miejscu pas ziemi" - napisał na Twitterze p.o. rzecznik Lasów Państwowych Krzysztof Trębski. Swój wpis zilustrował ciągnącymi się wzdłuż drzew - i między nimi - pustymi przerwami.

W Polsce mamy do czynienia z wyjątkowo wysokimi temperaturami. Jak tłumaczył w rozmowie z WP Bogdan Chojnicki z Katedry Meteorologicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, mogła nas dotknąć fala pożarów, ale silne opady deszczu na początku lipca oddaliły niebezpieczeństwo.

Lasy Państwowe
Źródło: Lasy Państwowe

"To pasy przeciwpożarowe, mające utrudnić przerzuty ewentualnego pożaru (np. z linii kolejowej na las itp.)" - wyjaśnił Trębski. "Fakt, nie wygląda zbyt ładnie, ale to niezbędne elementy systemu przeciwpożarowego" - dodał.

Opadów zabrakło m.in. w Grecji. Według oficjalnych danych zginęło tam co najmniej 79 osób. Coraz gorzej jest także w Szwecji. W środkowej części kraju płonie około 25 tys. hektarów lasów. Strażacy alarmują, że zaczyna brakować wody do gaszenia. Na miejsce wysłano polskie zastępy, co spotkało się z dużym entuzjazmem Szwedów.

Zobacz też: Spełnijmy marzenie Powstańca

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23n97u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23n97u
Więcej tematów