RegionalneWarszawa"Godzina dla Ziemi" po raz ósmy. Warszawa włącza się do akcji

"Godzina dla Ziemi" po raz ósmy. Warszawa włącza się do akcji

Akcja ma na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach oraz skłonić do refleksji nad zmianami klimatu

"Godzina dla Ziemi" po raz ósmy. Warszawa włącza się do akcji

* Godzina dla Ziemi (Earth Hour)* to akcja związana z zieloną polityką stworzona przez World Wide Fund for Nature odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku. Ma na celu nakłonienie zwykłych ludzi, a także korporacje, do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach oraz skłonić do refleksji nad zmianami klimatu.

Warszawa już od kilku lat włącza się do akcji, gasząc oświetlenie największych obiektów architektonicznych w mieście, takich jak mosty czy Pałac Kultury i Nauki .

O co chodzi?

Udział w „Godzinie dla Ziemi” WWF jest bardzo prosty. Wystarczy w sobotę, 28 marca, o godz. 20:30 zgasić światło na symboliczną godzinę. Ważne jest jednak, aby o Ziemię dbać także na co dzień np. gasić zbędne światło, wybierać komunikację miejską lub rower zamiast samochodu, skracać czas porannej kąpieli pod prysznicem, wybierać lokalne i sezonowe produkty. Ważny jest efekt skali – liczy się nie tylko to, ile osób zgasi światło, ale to, że każdy z uczestników zmieni potem swoje zachowanie. Nawet jeżeli zmiany mogą wydawać się pozornie niewielkie, ich suma może przynieść Ziemi wielką ulgę.

Warszawa włącza się do akcji

W ramach tegorocznej „Godziny dla Ziemi” w Warszawie zgaśnie sporo iluminacji.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawa S.A. zgasi wieżę ciśnień na terenie Zakładu Centralnego, stację ozonowania i filtracji na węgiel aktywny na terenie Zakładu Centralnego, ujęcie zasadnicze „Gruba Kaśka”, Zakład Oczyszczania „Czajka”, przepompownie: Żerań, Saska Kępa I i Saska Kępa II, stację strefową Białołęka.

Zarząd Terenów Publicznych wyłączy iluminacje murów obronnych Starego Miasta, iluminacje katedry św. Jana Chrzciciela oraz iluminacje kościoła Jezuitów.

Zarząd Dróg Miejskich z kolei wyłączy oświetlenie mostów: Gdańskiego, Śląsko-Dąbrowskiego, Świętokrzyskiego Poniatowskiego i Siekierkowskiego, a także Pałacu Kultury i Nauki (fasada budynku od 6 piętra wzwyż) i Urzędu m.st. Warszawy/Wojewoda Mazowiecki (iluminacja ratusza przy pl. Bankowym 3/5).

Ponadto do akcji włączą się poszczególne dzielnice Warszawy. Część z nich wygasi reprezentacyjne obiekty m.in. ratusze - np. Ursynów, Włochy, Wilanów. Do akcji zachęcone zostały również stołeczne domy kultury i biblioteki. Dodatkowo w warszawskich szkołach podczas zajęć przyrodniczych uczniowie będą namawiani do włączenia się do akcji w swoich domach.

„Godzina dla Ziemi”

Każdego roku, tysiące miast na całym świecie włącza się do akcji gasząc oświetlenie najbardziej rozpoznawalnych budynków w symbolicznym geście dla naszej planety. W ubiegłym roku były to między innymi Wieża Eiffla w Paryżu, Tower Bridge w Londynie, Brama Brandenburska w Berlinie, czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Godzina dla Ziemi WWF nie polega jednak tylko na gaszeniu świateł. Logo akcji to 60+, gdzie liczba „60” odnosi się do symbolicznej godziny, a „+” do wszystkich działań, które realizowane są po upływie tego czasu. Godzina dla Ziemi WWF ma stanowić inspirację do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony otaczającej nas przyrody i odwrócenia szkodliwych zmian, jakie spowodował człowiek.

Podczas tegorocznej edycji akcji, WWF Polska zachęca nie tylko do gaszenia świateł, ale również do zaangażowania się w ochronę krytycznie zagrożonej, bałtyckiej populacji morświna. Morświn, kuzyn delfina, jest jedynym gatunkiem walenia, występującym stale w Bałtyku. Zostało ich nie więcej niż 450. To za mało, żeby mogły przetrwać w naszym morzu bez aktywnej ochrony ze strony człowieka. W ramach akcji na początku marca morświn odwiedził także stołeczny ratusz. Każdy może włączyć się do akcji i podpisać apel na rzecz ochrony morświna na stronie www.godzinadlaziemi.pl. Tam też można dowiedzieć się, jak można pomagać tym zwierzętom przez cały rok.

Tegoroczna „Godzina dla Ziemi” WWF objęta jest honorowym patronatem Hanny Gronkiewcz-Waltz, Prezydent m.st.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)