Głowa zamiast hasła
Amerykańscy badacze z firmy Passfaces mają nadzieję, że uda im się wprowadzić na rynek system, który zastępuje potrzebę pamiętania hasła. Zamiast niego na ekranie ma się pojawiać kilkanaście bądź kilkadziesiąt wygenerowanych twarzy, a użytkownik wybierze te, które wcześniej uznał za swoje przepustki do systemu.
Technika opiera się na znanym fakcie, że w rozpoznawanie twarzy zaangażowane są olbrzymie obszary mózgu. Dlatego wystarczą nam tylko dwie kropki i jedna kreska, byśmy natychmiast zobaczyli uśmiech - : ).
22.04.2006 11:50
Przedstawiciel firmy twierdzi, że wybór 5 twarzy z 45 odpowiada mniej więcej silnemu hasłu zawierającemu 7 znaków.
System mógłby znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba logowania się do witryny czy zasobów. Mógłby jednak nie przypaść do gustu tym użytkownikom, którym często wygasa sesja - proces wybierania twarzy trwa od 5 do 10 sekund, a to zwykle dłużej niż wpisanie paru liter z klawiatury.
CAPTCHA
Warto przy okazji przypomnieć inny pomysł, który pojawił się niedawno w angielskojęzycznym Internecie. Rzecz dotyczyła obrazków CAPTCHA, czyli niewielkich rysunków, które mają weryfikować, czy internauta rzeczywiście jest człowiekiem.
Rysunki te zawierają zwykle kilka znaków ( liter i cyfr ) zniekształconych w ten sposób, by nie poradziły sobie z nimi programy OCR. Człowiek ma je przepisać do odpowiedniego pola formularza.
"Rewolucja" polegała na tym, że zamiast liter i cyfr zastosowano wizerunki zwierząt. Podpis nakazywał odnalezienie wśród nich np. kota.
Niestety, zapomniano o jednym istotnym fakcie: ten jakoby rewolucyjny mechanizm należy uznać za raczej trudny do zlokalizowania. Choć słowo "cat" może być na świecie powszechnie znane, "kitty" wcale już nie jest takie oczywiste.