Trwa ładowanie...
dadhw4i

Głosowanie ws. wyboru sędziego TK powinno zostać powtórzone? Chmaj: głos jest nieważny, ale nie ma sensu powtarzać głosowania

• Opozycja chce unieważnić głosowanie ws. wyboru sędziego TK
• Posłanka Ruchu Kukiz'15 zagłosowała za swojego kolegę
• Chmaj: nie ma sensu powtarzać głosowania, bo było kworum
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Głosowanie ws. wyboru sędziego TK powinno zostać powtórzone? Chmaj: głos jest nieważny, ale nie ma sensu powtarzać głosowania
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
dadhw4i

Wielkie kontrowersje wzbudził wybór nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Szczególną uwagę przykuło zachowanie posłanki Ruchu Kukiz'15 Małgorzaty Zwiercan, która na prośbę swojego klubowego kolegi, Kornela Morawieckiego zagłosowała za niego. W ocenie konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja taki głos jest nieważny. Czy w związku z tym głosowanie powinno zostać powtórzone, czego żąda opozycja?

- Nawet jeśli uznamy, że głos był nieważny, to nie ma sensu powtarzać głosowania, bo na sali było kworum, czyli wystarczająca liczba posłów potrzebnych do tego, aby uznać je za ważne - tłumaczy Chmaj. Do uzyskania kworum potrzeba 230 osób. W głosowaniu wzięło natomiast udział 234 posłów.

W ocenie konstytucjonalisty posłanka Ruchu Kukiz'15 może mieć jednak problemy prawne. - Jej czyn jest złamaniem dobrych obyczajów parlamentarnych, działaniem nieakceptowanym. Prokuratura będzie musiała teraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy doszło do popełnienia przestępstwa - wyjaśnia Chmaj. Sankcje prawne mogą grozić również posłowi Morawieckiemu. O tym, czy tak się stanie zadecyduje prokuratura.

dadhw4i

Tymczasem Platforma Obywatelska zawiadamia prokuraturę ws. głosowania "na dwie ręce" w klubie Kukiz'15. - Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, zanim ogłosił wyniki głosowania, miał wiedzę, że głosowano na "cztery ręce" - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Z kolei poseł Sławomir Neumann podkreślił, że "marszałek Kuchciński wziął udział w przestępstwie, zatwierdzając wyniki głosowania".

dadhw4i

Podziel się opinią

Share
dadhw4i
dadhw4i
Więcej tematów