Głosowanie korespondencyjne za granicą. Wybory 2020

Polscy obywatele przebywający poza granicami Polski będą mogli dopisać się do spisu wyborców i oddać głos w wyborach korespondencyjnych. Są jednak pewne ograniczenia.

Głosowanie korespondencyjne za granicą. Wybory 2020
Źródło zdjęć: © Getty Images
Łukasz Witczyk

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 28 czerwca. Epidemia koronawirusa sprawiła, że w Polsce będą to wybory łączone: głosy będzie można oddawać zarówno w tradycyjny sposób, jak i korespondencyjnie. Z kolei w przypadku Polaków mieszkających za granicą, obowiązywać będą różne przepisy. Zależne są one od sytuacji epidemicznej w danym kraju.

Głosowanie korespondencyjne za granicą

Jeszcze gdy wybory miały odbyć się 10 maja, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej, że zgodnie z obowiązującym prawem konsulowie realizują swój obowiązek przygotowania wyborów, a jednocześnie monitorują sytuację panującą w danych państwach. MSZ zachęca obywateli do zgłaszania się do spisu wyborców. To nie zmieniło się w przypadku czerwcowego terminu wyborów.

Uruchomiona zostanie platforma eWybory, która będzie służyć do rejestracji wyborców. Jak wynika z projektu rozporządzenia, MSZ planuje utworzenie 169 komisji wyborczych. To niemal dwukrotnie mniej niż w przypadku wyborów parlamentarnych w 2019 roku. Takie ograniczenie MSZ tłumaczy pandemią koronawirusa.

Wybory 2020. Głosowanie za granicą

Głosowanie za granicą będzie odbywać się na różne sposoby. W dużych skupiskach Polonii (Niemcy, Wielka Brytania, USA, Irlandia, Holandia, Hiszpania, Belgia, Francja) głosowanie przeprowadzone zostanie wyłącznie korespondencyjnie.

Mieszany model głosowania będą mieli do wyboru Polacy mieszkający m.in. w Czechach, Szwecji, Litwie, Łotwie, Estonii, Chinach czy Grecji. Będą oni mogli zdecydować, czy zagłosują w obwodowej komisji wyborczej, czy też korespondencyjnie. Z kolei w Austrii, Danii czy Indiach obowiązywać będzie tylko osobiste głosowanie. Pełna lista krajów i sposobu głosowania opublikowana zostanie przez MSZ w odpowiednim rozporządzeniu.

W przypadku głosowania korespondencyjnego możliwość zgłoszenia się do spisu wyborców będzie istnieć do 15 czerwca.

Wybrane dla Ciebie
Węgierska pokusa PiS [OPINIA]
Tomasz P. Terlikowski
Komentarze (1)