Głosowanie korespondencyjne. Czy mogę jeszcze zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

W wyborach prezydenckich 2020 głosować korespondencyjnie mogą wszyscy uprawnieni do głosowania obywatele Polski, którzy zgłoszą chęć głosowania korespondencyjnego. Czy jeszcze można to zgłosić?

Głosowanie korespondencyjne. Czy mogę jeszcze zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Piątkowska-Borek

23.06.2020 13:38

Głosowanie korespondencyjne w wyborach 2020

Zgodnie z Ustawą z 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego, „Wyborca może głosować korespondencyjnie”.

Kiedy głosowanie korespondencyjne nie może się odbyć?

Tylko w dwóch przypadkach głosowanie korespondencyjne nie może się odbyć:

  • Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w odrębnych obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takiego zakładu i aresztu oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.
  • Głosowania korespondencyjnego za granicą nie przeprowadza się także w państwach, na terytorium których nie ma możliwości organizacyjnych, technicznych lub prawnych przeprowadzenia głosowania w takiej formie.

Czy można jeszcze zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

Aby głosować korespondencyjnie w wyborach 2020, które odbędą się 28 czerwca, wyborca musi zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Był na to czas do 16 czerwca. Ale osoby, które po 16 czerwca zostały objęte obowiązkową kwarantanną lub izolacją, mogą zamiar głosowania korespondencyjnego zgłosić jeszcze do 23 czerwca elektronicznie przez platformę ePUAP. Jeśli natomiast ktoś jeszcze w najbliższych dniach będzie musiał iść na kwarantannę, zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego może do 26 czerwca.

Głosowanie korespondencyjne. Ważny jest adres

W zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego należy podać adres, na który ma zostać dostarczony pakiet wyborczy. Musi to być adres z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców. "Może to być inny adres, niż adres pod którym wyborca został wpisany w spisie wyborców, lecz musi to być adres z obszaru tej samej gminy" – informuje serwis rządowy.

Co więcej, ten sam adres będzie uwzględniony w przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów. "Zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego dotyczy wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzanych w Polsce w 2020 r. Oznacza to, że w przypadku ewentualnego przeprowadzania drugiej tury wyborów i ponownego głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego dokonanym przed pierwszym głosowaniem" - czytamy na stronie gov.pl.

Jak wygląda głosowanie korespondencyjne?

  • Na wskazany w zgłoszeniu adres wyborca dostaje pakiet wyborczy.
  • Musi zaznaczyć znak "x" przy nazwisku tylko jednego kandydata, na którego chce oddać głos.
  • Kartę do głosowania wyborca umieszcza w kopercie na kartę do głosowania i ją zakleja.
  • Wyborca wypełnienia oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, a następnie umieszczenia je wraz z kopertą zawierającą kartę do głosowania w kopercie zwrotnej.
  • Kopertę zwrotną należy zakleić i zaadresować, podając numer i adres właściwej komisji wyborczej.
  • Kopertę zwrotną z całą zawartością należy wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej najpóźniej 26 czerwca. Można ją też zanieść osobiście lub przez inną osobę do komisji wyborczej w dniu wyborów prezydenckich, 28 czerwca 2020.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)