Trwa ładowanie...
d325bxt

Głosowanie korespondencyjne. Czy jest obowiązkowe? Wybory 2020

28 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020. Odbędzie się ono na dwa sposoby: korespondencyjnie i tradycyjnie w lokalu wyborczym. Czy głosowanie korespondencyjne jest obowiązkowe?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Czy głosowanie korespondencyjne jest obowiązkowe?
Wybory 2020. Czy głosowanie korespondencyjne jest obowiązkowe? (PAP)
d325bxt

Wybory 2020. Czy głosowanie korespondencyjne jest obowiązkowe?

Kodeks wyborczy dopuszcza głosowanie korespondencyjne. Przepisy te zostały uchwalone głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Głosowanie nie będzie obowiązkowe. To oznacza, że nie ma przymusu odesłania otrzymanego pakietu wyborczego.

Taka obawa istniała przed zaplanowanymi na 10 maja wyborami korespondencyjnymi. W przedstawionym projekcie ustawy o wyborach korespondencyjnych był zawarty zapis o tym, że „niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie, podrabianie lub kradzież karty do głosowania podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Przepis ten został jednak zmieniony.

d325bxt

Wybory 2020. Jak głosować w sposób korespondencyjny?

Zgodnie z przepisami, w wyborach prezydenckich 2020 korespondencyjnie głosować będą mogły osoby, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, albo nie będą mogły głosować w lokalu wyborczym w niedzielę 28 czerwca. Korespondencyjnie będą mogło głosować także osoby, które w dniu wyborów przebywać będą na kwarantannie.

Kiedy trzeba zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego? Oto terminy zgłoszeń:

  • Osoby, które chcą zagłosować korespondencyjnie, taki zamiar muszą zgłosić do wtorku 16 czerwca 2020 roku.
  • Jeśli w dniu wyborów dana osoba będzie na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do wtorku 23 czerwca 2020 roku.
  • Jeśli u danej osoby obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r., to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do piątku 26 czerwca 2020 roku.
d325bxt

Co zawiera pakiet wyborczy przy wyborach korespondencyjnych?

W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Ustawa o wyborach 2020

Założeniem przyjętym przez Sejm w ustawie jest to, że wybory prezydenckie odbędą się zarówno w tradycyjny sposób, jak i w drodze głosowania korespondencyjnego. Jak skorzystać z tej drugiej możliwości?

d325bxt

Wyborcy, którzy chcą głosować korespondencyjnie, mogą zgłosić taki zamiar do 16 czerwca. Można to zrobić przez Internet lub bezpośrednio w urzędzie miasta bądź gminy. Pakiet wyborczy zostanie dostarczony pod wskazany adres najpóźniej do 23 czerwca.

Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy zgłoszą zamiar po 16 czerwca, otrzymają pakiet wyborczy najpóźniej do 26 czerwca.

d325bxt

Podziel się opinią

Share
d325bxt
d325bxt
Więcej tematów