Trwa ładowanie...

Głosowanie korespondencyjne. Czy jest obowiązkowe? Wybory 2020

28 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020. Odbędzie się ono na dwa sposoby: korespondencyjnie i tradycyjnie w lokalu wyborczym. Czy głosowanie korespondencyjne jest obowiązkowe?

Share
Głosowanie korespondencyjne. Czy jest obowiązkowe? Wybory 2020
Źródło: PAP
d3btiot

Wybory 2020. Czy głosowanie korespondencyjne jest obowiązkowe?

Kodeks wyborczy dopuszcza głosowanie korespondencyjne. Przepisy te zostały uchwalone głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Głosowanie nie będzie obowiązkowe. To oznacza, że nie ma przymusu odesłania otrzymanego pakietu wyborczego.

Taka obawa istniała przed zaplanowanymi na 10 maja wyborami korespondencyjnymi. W przedstawionym projekcie ustawy o wyborach korespondencyjnych był zawarty zapis o tym, że „niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie, podrabianie lub kradzież karty do głosowania podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Przepis ten został jednak zmieniony.

d3btiot

Wybory 2020. Jak głosować w sposób korespondencyjny?

Zgodnie z przepisami, w wyborach prezydenckich 2020 korespondencyjnie głosować będą mogły osoby, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, albo nie będą mogły głosować w lokalu wyborczym w niedzielę 28 czerwca. Korespondencyjnie będą mogło głosować także osoby, które w dniu wyborów przebywać będą na kwarantannie.

Kiedy trzeba zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego? Oto terminy zgłoszeń:

  • Osoby, które chcą zagłosować korespondencyjnie, taki zamiar muszą zgłosić do wtorku 16 czerwca 2020 roku.
  • Jeśli w dniu wyborów dana osoba będzie na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do wtorku 23 czerwca 2020 roku.
  • Jeśli u danej osoby obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r., to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do piątku 26 czerwca 2020 roku.

Co zawiera pakiet wyborczy przy wyborach korespondencyjnych?

W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Ustawa o wyborach 2020

Założeniem przyjętym przez Sejm w ustawie jest to, że wybory prezydenckie odbędą się zarówno w tradycyjny sposób, jak i w drodze głosowania korespondencyjnego. Jak skorzystać z tej drugiej możliwości?

d3btiot

Wyborcy, którzy chcą głosować korespondencyjnie, mogą zgłosić taki zamiar do 16 czerwca. Można to zrobić przez Internet lub bezpośrednio w urzędzie miasta bądź gminy. Pakiet wyborczy zostanie dostarczony pod wskazany adres najpóźniej do 23 czerwca.

Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy zgłoszą zamiar po 16 czerwca, otrzymają pakiet wyborczy najpóźniej do 26 czerwca.

d3btiot

Podziel się opinią

Share
d3btiot
d3btiot
Więcej tematów