Głodujący w Wagonie SA zaprzestali przyjmowania płynów
W Fabryce "Wagon" w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęło się walne zgromadzenie akcjonariuszy. Od wyników tych rozmów, strajkujący uzależniają, czy dojdzie do zapowiadanej na godzinę 16.00 blokady ostrowskiego węzła kolejowego i niemal wszystkich najważniejszych połączeń drogowych. Rano głodujący robotnicy Fabryki Wagon S.A. zaprzestali przyjmowania płynów - poinformował przewodniczący Komitetu Strajkowego, Grzegorz Majchrzak.
28.08.2003 | aktual.: 28.08.2003 14:01
Strajk w Wagonie trwa od 6 sierpnia. Początkowo był to protest rotacyjny, który po kilku dniach przekształcił się w okupacyjny, a dziesięć dni temu siedmiu pracowników rozpoczęło głodówkę. Obecnie uczestniczy w niej 14 osób, w tym dwie kobiety. Z przyczyn zdrowotnych wycofano do tej pory cztery osoby.
Robotnicy żądają przede wszystkim zmiany właściciela akcji zadłużonej na 200 mln zł spółki. Domagają się także wypłaty wszystkich zaległych wynagrodzeń i uregulowania innych zobowiązań finansowych. W południe zbierze się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Wagonu, które może podjąć oczekiwane przez załogę decyzje.
"W przeciwnym wypadku, zaostrzymy protest. Po godz. 16 załoga zablokuje miejscowy węzeł kolejowy i ulice, w tym przebiegającą przez miasto drogę krajową nr 11 Poznań-Katowice" - zapowiedział Majchrzak. "Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie" - dodał.
W środę obradująca w Warszawie Rada Nadzorcza Fabryki odwołała dotychczasowego prezesa spółki Mariana Preditisa i powołała na to stanowisko 37-letniego Jerzego Kamińskiego. Jest on piątym szefem spółki od grudnia ubiegłego roku.
Rada zawiesiła w wykonywaniu obowiązków dotychczasowych dwóch członków zarządu: Jacka Górkę i Macieja Biowskiego. W poniedziałek ma się odbyć kolejne posiedzenie Rady Nadzorczej, na którym nowy prezes przedstawi kandydatury pozostałych członków zarządu.
Większościowy pakiet akcji Wagonu należy do dwóch spółek zarejestrowanych w Szwajcarii i jednej mającej siedzibę w Polsce. Posiadają one 52,85% akcji.