Trwa ładowanie...
d232yb8

Głodówki w tureckich więzieniach sterowane z Brukseli i Amsterdamu?

Turecki minister sprawiedliwości Hikmet Sami Turk stwierdził w środę, że protesty głodowe w więzieniach w Turcji były sterowane z zewnątrz - głównie z Brukseli i Amsterdamu.

Share
d232yb8

Szef resortu powiedział podczas wiosennej sesji Rady Europy w parlamencie tureckim w Istambule, że za strajkami stoją nielegalne grupy z państw Europy zachodniej, których działania kosztowały życie 22 więźniów. Turk zapewnił, że ministerstwo przechwyciło kilka wysłanych z obu wspomnianych miast e-maili, w których mowa jest o nakazie strajku.

Minister nazwał ponadto protestujących osadzonych "terrorystami" i zażądał zlikwidowania nowoczesnych cel w więzieniach. Zapowiedział wizytę w Amsterdamie, gdzie ma rozmawiać o kierowaniu więziennymi akcjami przez holenderskie ośrodki decyzyjne.

Od października w zakładach karnych w całej Turcji setki więźniów prowadziły głodówkę w proteście przeciwko planom przeniesienia ich do nowych oddziałów z osobnymi celami. Osadzeni, zamiast normalnych posiłków, pili tylko soloną wodę i brali witaminy. Projekt reorganizacji więzień wprowadzono by uniknąć tworzenia się nieformalnych grup, wprowadzających w zakładach własne porządki. Działo się tak we wszystkich więzieniach starego typu, gdzie w jednym oddziale przebywało do 100 osadzonych.

W grudniu turecki rząd polecił żołnierzom uspokoić sytuację. W wyniku walk, jakie wywiązały się między więźniami i wojskowymi, zginęło 30 osadzonych i 2 oficerów.(kar)

d232yb8

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d232yb8
d232yb8
Więcej tematów