Globalny barometr ekonomiczny w kryzysie
(inf.własna)
13.11.2002 | aktual.: 13.11.2002 13:33
Przedstawiciele europejskiej wyższej kadry zarządzającej wyrażają pesymizm co do kondycji ogólnoświatowej gospodarki w ciągu najbliższego roku – wynika z badania zrealizowanego przez Taylor Nelson Sofres we współpracy z firmą Deloitte Consulting.
W ostatnim kwartale o 15% zmniejszył się odsetek osób piastujących najwyższe stanowiska w europejskich firmach, które wierzą, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nastąpi poprawa globalnej sytuacji ekonomicznej. Drastyczny spadek wiary w poprawę kondycji światowej gospodarki nastąpił również w Azji, gdzie odsetek ten zmniejszył się aż o 51%.
Zdecydowanie większymi optymistami są przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej w Ameryce Północnej. Tam we wzmiankowanym okresie o 10% wzrosła liczba osób wierzących we wzrost ekonomiczny.
Zgodnie z wynikami badania 19% członków wyższej kadry zarządzającej w Europie obawia się, osłabienia kondycji ekonomicznej w ciągu najbliższego roku (dla porównania w pierwszym kwartale 2002 roku odsetek ten wynosił 10%, a w drugim – 11%). Podobny pogląd wyraża aż 45% respondentów w Azji. Podczas gdy w Ameryce Północnej zaledwie - 5%.
Respondenci z firm o niższych obrotach (poniżej 1 mln dolarów) niemal 2 razy częściej deklarują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy sytuacja ekonomiczna ulegnie pogorszeniu niż pracownicy przedsiębiorstw, których obroty sięgają trzech milionów dolarów. Również wśród badanych z firm o niższych obrotach (poniżej 1 mln) nastąpiła znacząca zmiana w deklaracjach dotyczących sytuacji w ogólnoświatowej gospodarce w ciągu najbliższego roku. Aż o 19 punktów procentowych zwiększyła się grupa osób, które prognozują pogorszenie się jej kondycji.
Najbardziej pesymistycznym sektorem rynku jest przemysł ciężki. W ostatnim kwartale aż 37% jego przedstawicieli wyraziło pogląd, iż najbliższy rok przyniesie pogorszenie globalnej sytuacji ekonomicznej. Taka sama opinia charakteryzuje 12% respondentów z sektora usług finansowych.
Zdecydowanie najbardziej konsekwentni w optymistycznych deklaracjach co do przyszłości globalnej kondycji ekonomicznej są Szwajcarzy oraz Francuzi, natomiast najczęściej poglądy w tej kwestii zmieniają respondenci w krajach Beneluksu, a także w Wielkiej Brytanii.(an)