Trwa ładowanie...

GIS ostrzega przed nowym narkotykiem. Grozi utratą życia

W poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenia przed nową substancją psychoaktywną, która pojawiła się w Polsce. Nowy narkotyk ma postać proszku lub kryształów - podaje GIS. Służby sanitarne przypominają również o niebezpieczeństwie, związanych z zażywaniem narkotyków określanych jako "dopalacze"

Nowy, niebezpieczny narkotyk na polskim rynku - ostrzega GIS/ Zdjęcie ilustracyjneNowy, niebezpieczny narkotyk na polskim rynku - ostrzega GIS/ Zdjęcie ilustracyjneŹródło: East News, fot: Karol Porwich
d1emjog
d1emjog

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w Polsce "popularność" zyskuje nowy dopalacz. Od kilku miesięcy bowiem, na polskim rynku niebezpiecznej substancji ?-PHiP (?-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami ?-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, "Funky", "A-PiHP".

Jest to syntetyczny katynon, sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna i zawarty w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych.

Nowy, niebezpieczny narkotyk na polskim rynku. GIS ostrzega

Związek - jak wyjaśnia GIS - jest analogiem substancji psychotropowych ?-PVP i ?-PHP (grupa II-P). Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu do ?-PVP, substancja ?-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci.

Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami, ?-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów. Inspektorat wskazał, że ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku, kryształów.

d1emjog

Nowy dopalacz w Polsce. Do czego może doprowadzić jego zażycie?

Po zażyciu ?-PHiP może wystąpić nadmierne pobudzenie, halucynacje, urojenia, psychozy, bezsenność, brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk, zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, duszność, a także zgon.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Emocjonalne słowa Arłukowicza. "Glapiński to wróg Polek i Polaków"

Główny Inspektor Sanitarny przypomina w komunikacie o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie "dopalaczami". Takie produkty - jak wskazał GIS - są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają gwarancji składu i ilości substancji czynnej, a co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. GIS alarmuje, że zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.

d1emjog

Źródło: PAP

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1emjog
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1emjog
Więcej tematów