Gigantyczny skok szczepień w Austrii. W tle rosnąca liczba zakażeń oraz nowe ograniczenia dla niezaszczepionych
Na terenie całej Austrii zaczęły obowiązywać nowe zasady dla osób niezaszczepionych na COVID-19. Nie będą one mogły m.in. skorzystać z usług fryzjera czy restauracji. Spowodowało to gigantyczny skok nowych zapisów na szczepienia: ponad 213 tysięcy, wyłącznie w minionym tygodniu.
Z danych ministerstwa zdrowia w Wiedniu wynika, że niemal 9-milionowa Austria przeżywa aktualnie szczepieniową mobilizację. Tylko w Tylko w sobotę wykonano ich prawie 32 tysiące. Co ważne, około jedna trzecia tej kwoty (10,5 tys.) to były pierwsze dawki. Ponad połowa, bo 17 tys. szczepień, to były dawki przypominające.
Gigantyczny skok szczepień w Austrii. Nie z powodu wirusa, ale ograniczeń i zakazów
Jak podaje największa austriacka gazeta "Kronen Zeitung", wzrost liczby pierwszych szczepień był zauważalny w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jako główny powód, podaje się zaostrzenie przepisów w miejscach pracy, a także nową zasadę ograniczenia dostępu dla osób zaszczepionych i wyleczonych. W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, zostało dotychczas 65 proc. mieszkańców Austrii.
W niedzielę wieczorem ministerstwo zdrowia w Wiedniu opublikowało najnowsze wytyczne względem dla obywateli w przestrzeni publicznej. Dla osób, które nie są zaszczepione lub przeszły Covid-19 więcej niż sześć miesięcy temu, wprowadzona została reguła 2G, oznaczająca ograniczenia dostępu do różnych miejsc publicznych. Ważność szczepienia będzie uznane za ważne, jeżeli od przyjęcia drugiej dawki nie minęło więcej niż 9 miesięcy.
Przypadkowe odkrycie w Jarosławiu. Archeolodzy natknęli się na średniowieczną sensację
Specjalna zasada dotyczy osób zaszczepionych jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Do 2 stycznia będą musiały ponowić szczepienie, w przeciwnym razie nie będą uznawane za zaszczepione. Z kolei do 6 grudnia przewidziano okres przejściowy, gdy będzie można dokonać brakujących szczepień. W tym czasie honorowane będą testy PCR.
Nowe zasady dla niezaszczepionych. Austria wprowadziła 2G
Zasada 2G obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych np. kino, teatr, sala koncertowa, salon fryzjerski, gabinet lekarski czy impreza sportowe. Od teraz będzie można się tam wybrać jedynie jako osoba zaszczepiona lub ozdrowiała. Reguła 2G będzie dotyczyć także branżę hotelarską, jak również wizyty w szpitalach czy placówkach opiekuńczych. Wyjątkiem będą wizyty w miejscach opieki paliatywnej i hospicjach oraz na położnictwie, gdzie można nosić maskę FFP2.
Zasada 2G dotyczy wszystkich osób powyżej 15 lat. Dla młodzieży do 15 roku życia uwzględniany jest certyfikat, wystawiany na podstawie testów przeprowadzanych w szkołach. Zwolnione ze szczepienia będą dzieci do 12 roku życia oraz osoby, dla których szczepienie nie jest możliwe z powodów zdrowotnych.
Ważność testu PCR określono na 72 godziny, testu antygenowego - 24 godziny. W miejscach zaliczonych do 2G nie ma wymogu noszenia maski. W sklepach, muzeach i bibliotekach konieczne będzie używanie maski FFP2. Jednocześnie z ogłoszeniem nowych zasad, Ministerstwo nie sprecyzowało, jak długo będą one obowiązywać.