Trwa ładowanie...

Gigantyczny powiew arktycznego zimna. To będzie pierwszy mróz tej jesieni. Śnieg w Tatrach

Prognozy pogody zapowiadają na weekend gigantyczny podmuch zimnego powietrza pochodzenia arktycznego. To będzie pierwsza fala nocnych mrozów tej jesieni. Za dnia temperatury ledwo doczłapią do 10 stopni ciepła.

Share
Gigantyczny powiew arktycznego zimna. To będzie pierwszy mróz tej jesieni. Śnieg w Tatrach
Źródło: WXCharts, fot: WP
d2nej3x

- Szykujcie czapki, rękawiczki i zimowe ubrania. Zimny podmuch polarnomorskiego powietrza dojdzie aż do Włoch. W centralnej Europie to będą naprawdę zimne poranki - ostrzegali niedawno autorzy serwisu Severe-Weather.eu, opisujący ekstremalne wydarzenia pogodowe.

Pogoda na weekend. Podmuch zimy

Jest już niemal pewne, że w pierwszy weekend października w Polsce wystąpi stały mróz utrzymujący się przez większą część nocy. Już w nocy z soboty na niedzielę ujemne temperatury zapanują w północno-wschodniej Polsce (Mazury i Suwalszczyzna), a także na południu woj. dolnośląskiego. W centralnej Polsce temperatury wyniosą zaledwie od 1 do 3 stopni C. Trochę cieplej, bo 5-7 stopni będzie w woj. lubelskim i podkarpackim.

Nawet w dużych miastach, gdzie występuje zjawisko "wysp ciepła", temperatury nocami nie przekroczą 2-3 stopni C. Wyjątkiem na mapie jest Gdańsk, Sopot i Gdynia, które "ogrzewa" wciąż ciepła woda w Bałtyku.

d2nej3x

W nocy z niedzieli na poniedziałek mróz obejmie południowe krańce województw dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Takie prognozy oznaczają, że na drogach może być ślisko. Za dnia mają występować przelotne opady deszczu, związane z przechodzącymi frontami.

Zimny epizod w pogodzie ma potrwać kilka dni z rzędu. Dopiero 9 października (środa) prognozy przewidują, że temperatury za dnia przekroczą 10 stopni C. Seria zimnych nocy prawdopodobnie zatrzyma wysyp grzybów w polskich lasach.

Nadejście zimna przewidują także synoptycy serwisu Meteogroup Polska. - Idzie chłód! Od czwartku temperatury maksymalne przeważnie z zakresu 9-13 stopni. Od niedzieli jeszcze troszkę chłodniej - ogłosili.

Anomalie w temperaturach. Jaka pogoda w październiku?

Według prognoz serwisu Global Forecast System uderzenie chłodu będzie znaczące jak na tę porę roku. Anomalia, czyli odchylenie od średniej wieloletniej wyniesie - 8 stopni. W Polsce takie chłodne epizody w październiku nie są rzadkością. Ten miesiąc charakteryzują przeplatające się skrajne typy pogody.

d2nej3x

Jak przypomina serwis Twoja Pogoda, ubiegłoroczny październik był wyjątkowo ciepły. Druga dekada miesiąca zapisała się pod znakiem temperatury między 20 a 25 stopni w cieniu, sprawiając, że szczyt babiego lata okazał się jednym z najdłuższych i najcieplejszych w historii pomiarów.

Z kolei październik z 2016 roku okazał się najchłodniejszym od 5 lat. W październiku mogą zdarzyć się też pierwsze opady śniegu na polskich nizinach. Na razie prognoza przewiduje, że śnieg pojawi się jedynie w Tatrach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2nej3x

Podziel się opinią

Share
d2nej3x
d2nej3x
Więcej tematów