Gigantyczne meduzy przejmują kontrolę
Nadmierna eksploatacja miejsc połowu ryb oraz inne ludzkie ingerencje na terenach wodnych sprawiły, że w oceanach zaczynają dominować gigantyczne meduzy - informuje Discovery News.
Meduzom zwykle niełatwo było przetrwać w wodach, bo ryby zabierały ich pożywienie – głównie plankton zwierzęcy. Jednak nasilające się zjawisko przełowienia, sprawiło, że meduzy zaczęły rozmnażać się liczniej niż dotychczas.
Wielkie meduzy zaczęły psuć plany rybakom. Po pierwsze, są w stanie porwać i zniszczyć rybackie sieci. Po drugie, „wyjadają” ikrę i larwy.
- Największa meduza, to Nomura. Waży około 200 kg, jak wielki zawodnik sumo, a jej średnica to około 2 m – opowiada Anthony Richardson z CSIRO Marine & Atmospheric Research.
Naukowcy przypuszczają, że wkrótce przy pogłębiającym się globalnym ociepleniu klimatu może dojść do tego, że meduzy przejmą kontrolę nad podwodnym życiem oceanów.
Richardson mówi, że wzrost obecności meduz najbardziej odnotowuje się w wodach południowo-wschodniej Azji, w Zatoce Meksykańskiej, Morzu Północnym, a także w Morzu Czarnym.