Gigantyczna operacja podnoszenia Costa Concordii
O dwie godziny przełożono rozpoczęcie operacji podniesienia wraku statku Costa Concordia, leżącego u brzegów włoskiej wyspy Giglio. Poinformował o tym szef włoskiej Obrony Cywilnej Franco Gabrielli. Prace miały zacząć się około godziny 6 rano.
- Nie ma żadnego powodu o charakterze technicznym, który budziłby zaniepokojenie - zapewnił Gabrielli na konferencji prasowej.
Co najmniej dwanaście godzin potrwa ustawienie w pionie wraku włoskiego wycieczkowca Costa Concordia. Statek, z ponad czterema tysiącami osób na pokładzie, rozbił się w styczniu ubiegłego roku w pobliżu wyspy Giglio w Toskanii. Po przedziurawieniu dna, zaczął nabierać wody i przechylił się na prawą burtę; w tej pozycji przeleżał ponad półtora roku.
Powrót z tej pozycji do pionu oznacza przekręcenie statku o 65 stopni. Pierwszym etapem tej złożonej i bezprecedensowej operacji będzie podniesienie go z kamiennego pochyłego podłoża, przesunięcie nieco w dół - na głębokość ok. 30 metrów - i ustawienie na przygotowanym sztucznym dnie, które wyposażone w ogromne zbiorniki powietrza przekształci się w pływający w basen.
W nim, dopiero jednak na wiosnę, Costa Concordia zostanie odholowana do portu: którego, jeszcze nie ustalono.
W operacji, która rozpocznie się o szóstej rano, uczestniczy 500 ludzi z 26 krajów, są wśród nich także Polacy. Dysponują oni specjalnie przygotowanymi stalowymi urządzeniami o łącznej wadze 30 tysięcy ton, czyli cztery raz więcej niż wieża Eiffla w Paryżu.