PolskaGiertych: SdPl podkreśla moją wagę w komisji

Giertych: SdPl podkreśla moją wagę w komisji

Roman Giertych (LPR) komentując wniosek
Socjaldemokracji Polskiej o odwołanie go ze składu komisji
śledczej ds. PKN Orlen powiedział dziennikarzom, że w ten
sposób Socjaldemokracja podkreśla jego rolę w tej komisji.

Obraz

SdPl zarzuca Giertychowi, że spotkał się z biznesmenem Janem Kulczykiem bez wiedzy komisji śledczej.

Zdaniem szefa klubu LPR Marka Kotlinowskiego, wniosek SdPl jest "nieracjonalny" i stanowi "nieudolną próbę wyeliminowania posła, który był inicjatorem komisji śledczej, jest widoczny w komisji i którego praca jest bardzo wysoko oceniana".

To jest nieprzemyślany wniosek. Niepokój budzi to, że takie wnioski zostają składane - powiedział Kotlinowski. W jego ocenie, Giertych, spotykając się z Kulczykiem, działał "w dobrej wierze i w oparciu o informacje, które wtedy posiadał".

Giertych natomiast podkreślił: Lepiej niech pan poseł Andrzej Celiński (członek komisji śledczej z ramienia SdPl) spojrzy na statystykę. Na 69 wniosków - 29 jest moich, posła Celińskiego - 2.

Ocenił też, że poseł SdPl "zajmuje się głównie obstrukcją prac komisji, a na dodatek okazuje się, że jest powiązany z osobami, które bada komisja". Klub Socjaldemokracji powinien więc zająć się wyłączeniem swojego przedstawiciela z komisji - uznał.

Według poniedziałkowej "Gazety Wyborczej" bliski współpracownik Celińskiego pracował u Marka Dochnala. Z ujawnionych podsłuchów wynika, że wiedział o korumpowaniu Andrzeja Pęczaka przez Dochnala. "GW" podaje, że chodzi o Konrada Urbańskiego, finansistę i menedżera z obywatelstwem angielskim, który ostatnio był wiceprezesem Larchmont Capital, firmy należącej do Dochnala.

Urbański, pisze "GW", był w latach 2001-02 współpracownikiem Celińskiego, gdy ten kierował Ministerstwem Kultury w rządzie Leszka Millera. Celiński zapewnia, że nie wiedział o współpracy Urbańskiego z Dochnalem i podkreśla, że nie był on w ministerstwie zatrudniony, tylko "nieodpłatnie pomagał zdobywać informacje na temat audytu publicznych pieniędzy w sektorze kultury".

Wniosek SdPl jest próbą ukrycia skandalicznego wydarzenia, jakim jest ujawnienie informacji o podwójnej roli Konrada Urbańskiego - uważa Giertych.

Pytany, czy rzeczywiście chciał być nierozpoznany kiedy wychodził ze spotkania z Kulczykiem na Jasnej Górze, powiedział: Tak założyłem czapkę, okulary, dokleiłem wąsy, brodę i nałożyłem kapturek krasnoludka. Nie bądźmy śmieszni.

W niedzielnym programie "Summa zdarzeń" w TVP1 Kulczyk pytany, jak się rozstali po spotkaniu z posłem, odparł: Giertych nałożył czapkę, ciemne okulary wyszedł i powiedział: 'Chyba mnie nikt nie pozna'.

Według Giertycha, wniosek o odwołanie posła z komisji śledczej może złożyć jego klub. Natomiast wniosek o wyłączenie członka komisji z jej prac może złożyć na posiedzeniu komisji świadek lub członek z komisji. Jak zaznaczył, wniosku takiego nie składa się do Prezydium Sejmu.

Ustawa o komisji śledczej przewiduje, że poseł nie może wchodzić w skład komisji, m.in. jeżeli sprawa dotyczy go bezpośrednio lub istnieje inna okoliczność, która mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie.

W takich przypadkach wyłączenie posła ze składu komisji może nastąpić na wniosek posła lub osoby wezwanej przez komisję w celu złożenia zeznań.

Ponadto jeżeli w trakcie postępowania prowadzonego przez komisję zostanie ujawniona okoliczność, która mogłaby wywołać wątpliwości co do bezstronności członka komisji podczas przesłuchiwania świadka, ulega on wyłączeniu z tej czynności na wniosek świadka lub członka komisji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)