Giertych: propozycja premiera ws. ochrony życia to rezygnacja z propozycji LPR
Zdaniem wicepremiera i szefa LPR Romana
Giertycha, propozycja premiera Jarosława Kaczyńskiego dotycząca
zmiany konstytucji w sprawie zapisu dotyczącego ochrony życia,
"sprowadza się do rezygnacji z propozycji LPR".
Premier zaproponował kompromisową zmianę konstytucji dotyczącą zapisu o ochronie życia - podało we wtorek radio RMF FM. Premier chce, by w ustawie zasadniczej zapisać, że "Rzeczpospolita Polska chroni życie dzieci poczętych, przez ustawodawstwo i wysiłki władz publicznych".
Do przewodniczącego klubu PiS Marka Kuchcińskiego wpłynęło we wtorek pismo szefa komitetu stałego Rady Ministrów Przemysława Gosiewskiego dotyczące propozycji zapisu w sprawie ochrony życia w konstytucji. Propozycję tę przejąć ma klub PiS.
W październiku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w konstytucji autorstwa LPR, który przewiduje dopisanie do obecnie obowiązującego zapisu art. 38. ustawy zasadniczej - który brzmi: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia - trzech słów: "od momentu poczęcia".
W trakcie debaty projekt - oprócz LPR - poparły także PiS, Samoobrona i Ruch Ludowo-Narodowy. Przeciw opowiedziały się PO i SLD, który zgłosił wniosek o odrzucenie projektu. Wątpliwości miało także PSL, które jednak opowiedziało się za skierowaniem projektu do dalszych prac. Nad projektem pracuje obecnie Komisja Nadzwyczajna.
Giertych proszony w środę o komentarz do propozycji J.Kaczyńskiego ocenił, że sprowadza się ona do rezygnacji z propozycji LPR. "Tak rozumiem jej cel" - podkreślił.
Zwrócił uwagę, że ta propozycja odbiega od tej, nad którą pracuje już Sejm, a którą - jak podkreślił - wsparła także część posłów PiS. "Nie wiem czy w tej sprawie jest jakiś spór w klubie, że nie mogą się porozumieć" - zastanawiał się lider LPR.
Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku, możliwe jest usunięcie ciąży w trzech przypadkach: gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia lub wad genetycznych płodu, ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Radio RMF podało, że według premiera należy pozostawić obecny zapis mówiący o prawnej ochronie życia w konstytucji i dopisać punkt precyzujący, że życie poczęte chronione jest przez ustawę, co ma zapewnić, że bez zmiany konstytucji nie będzie możliwe ani zliberalizowanie, ani zaostrzenie obecnie obowiązujących przepisów.