Trwa ładowanie...

Giertych pozwie prokuratora Sadusia. Z klientem żąda 250 tys. zł.

Roman Giertych przekazał w mediach społecznościowych, że w imieniu dr. Leszka Czarneckiego pozwie prokuratora Marcina Sadusia. Chodzi o użycie "kłamliwego sformułowania" w komunikacie.

Roman Giertych w imieniu klienta pozwie prokuratora Marcina SadusiaRoman Giertych w imieniu klienta pozwie prokuratora Marcina SadusiaŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
dmnl8td
dmnl8td

Roman Giertych poinformował na Twitterze, że w imieniu swojego klienta pozwie prokuratora Marcina Sadusia za użyte w czwartkowym komunikacie "kłamliwe sformułowanie odnoszące się do przegranej w czwartek przez prokuraturę sprawy".

Mecenas dodał, że będzie się domagał razem dr Czarnecki 250 tysięcy złotych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz przeprosin.

Komunikat prokuratoria Marcina Sadusia

"Sąd Okręgowy w Warszawie, w sprawie Leszka Czarneckiego uchylił, zażalone przez obrońców postanowienia Prokuratury o zabezpieczeniu majątkowym, ustalając, że nie jest on podejrzanym, a zarzuty nie zostały uprawdopodobnione. Gratuluję współobrońcom" - napisał na Twitterze mecenas Jakub Wende, współobrońca Leszka Czarneckiego.

dmnl8td

Zobacz też: Polska winna problemom? Ochojska o "akcji" Łukaszenki

Do wyroku sądu odniosła się także Prokuratora Regionalna w Warszawie. "Czwartkowa decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie o uchyleniu zabezpieczeń o wartości ponad 200 mln złotych na majątku Leszka Cz., podejrzanego o popełnienie oszustw na szkodę klientów Idea Bank S.A. oraz wyrządzenie bankowi szkody w wielkich rozmiarach jest błędna" - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

"Co szczególnie bulwersujące, sąd wyszedł poza swoje kompetencje wynikające z Kodeksu postępowania karnego, orzekając, że Leszek Cz. rzekomo nie posiada w śledztwie statusu podejrzanego" - wskazał Saduś.

dmnl8td

Dodał on również, że w ocenie prokuratury stwierdzenie sądu dotyczące statusu w śledztwie Leszka Czarneckiego jest "pozbawione jakiegokolwiek znaczenia procesowego".

"Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego to wyłącznie prokurator decyduje o uznaniu danej osoby za podejrzanego. Podejrzany uzyskuje taki status w momencie sporządzenia przez prokuratora postanowienia o przedstawieniu zarzutów. Dokument taki w stosunku do Leszka Cz. został sporządzony. Tego statusu nie kwestionowały również sądy rejonowe i okręgowy, orzekając w przedmiocie tymczasowego aresztowania Leszka Cz. w związku z jego ukrywaniem się przed organami ścigania" - tłumaczył Saduś.

Prokurator dodał jednak, że do ogłoszenia zarzutów Leszkowi Czarneckiemu nie doszło, ponieważ - według prokuratury - ukrywa się on przed organami ścigania. "Podkreślić należy, że podejrzany co najmniej od 10 września 2020 r. wie, że prokuratura zamierza ogłosić mu zarzuty popełniania przestępstw. W tym czasie m.in. udzielał wywiadów prasowych, w których wprost wyrażał swoje stanowisko dotyczące prowadzonego postępowania oraz nie krył, że +zdecydował się, że lepiej wyjechać z kraju i tam czekać na rozwój sytuacji. Od momentu powzięcia wiedzy o wydanym postanowieniu o przedstawieniu zarzutów do chwili obecnej nie wyraził woli stawiennictwa" - poinformował Saduś.

dmnl8td

Ocenił też, że czwartkowe orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie to kolejna decyzja "utrudniająca postępowanie karne". "Wcześniej sąd nie wyraził zgody na tymczasowe aresztowanie Leszka Cz., co uniemożliwiło wystawienia za podejrzanym listu gończego" - powiedział.

"W obecnej sytuacji wskutek skandalicznego działania sądów postępowanie przeciwko Leszkowi Cz. jest skrajnie utrudnione. Sytuacja ta pozostanie nie bez wpływu na możliwość dochodzenia ewentualnych odszkodowań przez pokrzywdzonych w aferze GetBack" - zaznaczył.

"Niestabilne i chaotyczne orzecznictwo w tej sprawie zasługuje na skrajnie negatywną ocenę. Uniemożliwienie rozpoznania na sali sądowej sprawy osoby podejrzanej o gigantyczne oszustwa to działanie typowe dla adwokata, a nie niezawisłego sądu" - dodał prok. Marcin Saduś

dmnl8td

Źródło: Twitter, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dmnl8td
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmnl8td
Więcej tematów