Trwa ładowanie...
d3f66ny
07-05-2007 16:00

Giertych: nie ma potrzeby mediacji z ZNP

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych nie widzi obecnie potrzeby mediacji między rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Napisał o tym w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich, Janusza Kochanowskiego.

d3f66ny
d3f66ny

Z prośbą o taką mediację ZNP zwrócił się do RPO pod koniec marca. Rzecznik napisał w tej sprawie list do ministra edukacji, w której wyraził gotowość podjęcia jej, pytał też czy rząd jest zainteresowany taką mediacją.

"W odpowiedzi na pana pytanie dotyczące mediacji między rządem a ZNP, uprzejmie informuję, że kwestie postulowane przez ZNP nie mogą obecnie podlegać mediacji, gdyż wiele z nich jest już zamkniętych. Przykładem jest chociażby wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na rok 2007, który został już określony w ustawie budżetowej" - czytamy w udostępnionym liście ministra edukacji do RPO.

Giertych zadeklarował w nim także, że będzie dążyć do tego, aby w założeniach do budżetu państwa na przyszły rok rząd przyjął 5- procentowy realny wzrost wynagrodzeń nauczycieli, czyli 5-proc. ponad planowany poziom inflacji.

"W przypadku pojawienia się innych kwestii spornych, otwierających drogę do mediacji MEN będzie miało na uwadze osobę Rzecznika Praw Obywatelskich w roli mediatora" - zaznaczył minister edukacji.

d3f66ny

Jak poinformował Stanisław Wileński z biura RPO, jeśli w przyszłości obie strony sporu będą zainteresowane mediacją to Rzecznik podejmie się jej.

ZNP jest od końca lutego w zbiorowym sporze z rządem. Związek uważa, że Ministerstwo Edukacji Narodowej upolitycznia i ideologizuje szkołę, dzieli środowisko oświatowe, uchyla się od jakiejkolwiek odpowiedzialności w kwestii istotnych spraw oświatowych. Jednocześnie - zdaniem ZNP - resort psuje system edukacji, m.in. poprzez odejście od upowszechniania edukacji przedszkolnej, w tym od tzw. zerówek dla pięciolatków i planów obniżenia wieku obowiązku szkolnego.

Związek domaga się także m.in. utrzymania uprawnień emerytalnych dla nauczycieli na dotychczasowych zasadach po 2007 r., objęcia ich emeryturami pomostowymi, zwiększenia nakładów na oświatę oraz zmiany kierownictwa MEN.

15 lutego br. zakończyło się referendum strajkowe ZNP. Ponad 80 proc. pracowników oświaty biorących w nim udział opowiedziało się za przeprowadzeniem jednodniowego strajku ostrzegawczego jako wyrazu swojego stosunku do polityki edukacyjnej prowadzonej przez Giertycha.

W poniedziałek - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - ruszyło pogotowie strajkowe ZNP. Szkoły i placówki oświatowe, których pracownicy popierają akcję protestacyjną zostały oflagowane; wywieszane są też plakaty informujące o akcji, rozdawane ulotki.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj