Giertych: nauczyciel będzie funkcjonariuszem publicznym
Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych powiedział, że chciałby, aby przed końcem roku szkolnego, albo na początku wakacji, zostały uchwalone przez Sejm zmiany w prawie, zgodnie z którymi nauczyciele staną się funkcjonariuszami publicznymi.
29.05.2006 | aktual.: 29.05.2006 17:05
Podczas debaty z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających pracowników oświaty, minister Giertych powiedział, że sprawa nadania nauczycielom statusu funkcjonariuszy publicznych jest już na etapie uzgodnień rządowych.
Roman Giertych tłumaczył, że zmiany mają dotyczyć m.in.: nowelizacji Kodeksu Karnego i wpisania nauczycieli go grupy zawodów objętych ochroną, tak jak funkcjonariusze publiczni. Dodał, że można to też zrobić, nowelizując ustawę Karta Nauczyciela.
Wicepremier dodał, że planuje też dwie nowelizacje ustawy o systemie oświaty. W projekcie tzw. małej nowelizacji mają się znaleźć zapisy: o obowiązku założenia "bramek" na komputery szkolne, aby uniemożliwić dostęp do treści pornograficznych i przestępczych oraz o obowiązku założenia kamer i systemu monitoringu w szkołach. Według Giertycha, resort szuka na to pieniędzy w funduszach europejskich.
Minister dodał, że Komisja Europejska ogłosiła w zeszłym roku program dotyczący zabezpieczenia komputerów szkolnych tak, aby uniemożliwić młodzieży dostęp do treści niepożądanych. Idealnie się tu wpasowujemy - powiedział. Wyraził nadzieję, że sprawę uda się zrealizować do końca roku.
Drugi projekt, tzw. dużej nowelizacji ustawy o systemie oświaty, ma być gotowy na jesieni. Giertych nie powiedział, czego miałaby dotyczyć ta nowelizacja.
Mówiąc o zamierzeniach resortu poinformował także, że rozpoczęto w ubiegłym tygodniu przygotowania do wprowadzenia religii jako przedmiotu do wyboru na maturze.
Chcemy, aby było to możliwe już w przyszłym roku, a jeśli nie, to za dwa lata. Jest sporo problemów, dlatego mówimy o bezpiecznym wariancie dwuletnim; trzeba dobrze ustalić program, skonsultować go nie tylko z Kościołem katolickim, ale i z innymi związkami wyznaniowymi, których młodzież chciałaby zdawać maturę z religii - powiedział wicepremier.
Wiceminister edukacji Mirosław Orzechowski zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszone stanowisko resortu w sprawie zaszeregowania płacowego nauczycieli, którzy ukończyli seminaria nauczycielskie. Sprawa dotyczy około 20 tys. osób, które od 1 września mogą stracić część obecnego wynagrodzenia, bowiem po tym czasie ich kwalifikacje będą oceniane niżej niż obecnie (ich płace zostałyby zredukowane do najniższej grupy zaszeregowania nauczycieli).
Obecni na spotkaniu przedstawiciele środowiska oświatowego zwracali uwagę m.in. na brak standardów zatrudnienia nauczycieli, zbyt małą liczbę pedagogów i psychologów szkolnych oraz złe przygotowywanie przyszłych nauczycieli podczas studiów.
Otwierając debatę minister edukacji wyraził nadzieję, że spotkania takie będą odbywać się cyklicznie. Zapowiedział też, że zostaną powołane grupy robocze, które zajmą się poszczególnymi problemami.