Gęsicka: Polska wydała zaledwie 4,3% środków z pomocy UE na lata 2004-2006
Na konta beneficjentów unijnych programów
strukturalnych wpłynęło do tej pory około 370 mln euro, czyli
zaledwie 4,3% kwoty przekazanej Polsce przez Komisję
Europejską w 2004 r. - poinformowała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.
W ramach pomocy finansowej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymaliśmy w 2004 roku łącznie 12,8 mld euro. Środki te przeznaczono na realizację programów operacyjnych Narodowego Planu Rozwoju (NPR) 2004-2006.
Jak powiedziała Gęsicka, z 12,8 mld euro blisko 4 mld euro zostało już objęte umowami pomiędzy beneficjentami pomocy a jednostkami administracji rozdysponowującymi unijne środki. Z tego wydano tylko 370 mln euro, zaś ponad 3,6 mld euro wciąż jest gdzieś w systemie - dodała minister.
Zdaniem Gęsickiej, opóźnienia w wydawaniu puli unijnej pomocy na lata 2004-2006 wynikają z przyczyn proceduralnych.
Gęsicka poinformowała, że niezwłoczne uproszczenie zapisów Prawa zamówień publicznych i nowelizacja Narodowego Planu Rozwoju pomoże wydatkować pieniądze z UE do końca 2008 r. W przypadku przekroczenia tego terminu dla wydawania środków z puli na lata 2004-2006, Polska będzie zmuszona do zwrotu niewykorzystanych pieniędzy.
Dodała, że resort rozwoju skierował już do Rady Ministrów projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych, a wkrótce zrobi to samo w odniesieniu do NPR. Jak powiedziała minister, projekt zmian w zakresie Prawa zamówień publicznych dotyczy jego liberalizacji do poziomu dopuszczalnego przez UE (polskie przepisy są bardziej restrykcyjne aniżeli unijne), zwłaszcza w obszarze kontraktowania robót budowlanych.
Projekty zmian w odniesieniu do NPR dotyczą uproszczenia przepisów regulujących wzory wniosków, umów o finansowanie w oparciu o pomoc unijną i procedur rozliczania regulowanych rozporządzeniami do ustawy o NPR. Jak powiedziała Gęsicka, w 2006 r. resort rozwoju zamierza wydać (fizycznie przekazać na konta beneficjentów pomocy unijnej) 10 mld zł.
Narodowy Plan Rozwoju to kompleksowy program rozwoju społeczno- gospodarczego Polski i koncepcje modernizacji polskiej gospodarki. Obecnie realizowany jest NPR na lata 2004-2006, stanowiący podstawę do ubiegania się o fundusze Unii Europejskiej.