Trwa ładowanie...

Georgette Mosbacher przypomina o rocznicy zamieszek w Greenwich Village. Zapoczątkowały one ruch LGBT

Ambasada USA obchodzi w Polsce Miesiąc Dumy LGBT. Tymczasem ambasador Georgette Mosbacher dodała wpis z okazji 50. rocznicy wybuchu zamieszek w Nowym Yorku, które miały dać początek temu ruchowi.

Share
Georgette Mosbacher przypomina o rocznicy zamieszek w Greenwich Village. Zapoczątkowały one ruch LGBT
Źródło: East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
d19sn80

"Dziś jest 50. rocznica wybuchu zamieszek na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych w Stonewall Inn w Greenwich Village w Nowym Jorku, które dały początek ruchowi LGBTQ . Te wydarzenia przypominają nam, jak ważna jest równość, wolność i tolerancja" - napisała na swoim profilu na Twitterze Georgette Mosbacher.

Miesiąc Dumy LGBT obchodzony jest w związku z rocznicą zamieszek, jakie wybuchły po policyjnym nalocie na gejowski klub Stonewall INN, nad ranem 28 czerwca 1969 roku. Kilka osób zostało wówczas rannych, zatrzymano 13 osób. Przez kilka następnych dni dochodziło do kolejnych rozruchów, będących wyrazem zbiorowego protestu homoseksualistów przeciwko sposobowi traktowania ich przez ówczesne władze.

d19sn80

By uczcić te wydarzenia, które przyczyniły się do zapoczątkowania ruchu LGBT, organizowane są m.in. parady równości, a w wielu miejscach wywieszane są tęczowe flagi.

Pierwszym amerykańskim prezydentem, który ogłosił czerwiec „Miesiącem Dumy Gejów i Lesbijek” w 1999 i 2000 roku był Bill Clinton. Republikańscy prezydenci nie świętowali tego miesiąca. Pierwszym, który to uczynił - w trzecim roku kadencji - jest Donald Trump.

- W związku z obchodami Miesiąca Dumy LGBT i uznaniem wyjątkowego wkładu osób LGBT w nasz wielki Naród, stańmy solidarnie z wieloma osobami LGBT mieszkającymi w dziesiątkach krajów na całym świecie, które karzą, więzią, a nawet wykonują egzekucję ze względu na orientację seksualną. Moja administracja rozpoczęła globalną kampanię na rzecz dekryminalizacji homoseksualizmu i zaprasza wszystkie narody, aby dołączyły do nas w tym wysiłku - napisał Donald Trump w oświadczeniu zmieszczonym stronie Białego Domu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19sn80

Podziel się opinią

Share
d19sn80
d19sn80
Więcej tematów