Trwa ładowanie...
d3pnomr

Generał Sisi, który obalił prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, awansowany na marszałka

Stojący na czele wojskowego zamachu stanu z lipca 2013 roku generał Abd el-Fatah es-Sisi został awansowany na marszałka przez tymczasowego prezydenta Egiptu Adlego Mansura - poinformowała państwowa telewizja egipska.
Share
Gen. Abd el-Fatah Said es-Sisi
Gen. Abd el-Fatah Said es-SisiŹródło: AFP, Fot: Khaled Desouki
d3pnomr

Decyzja Mansura zbiegła się w czasie z informacjami sugerującymi, że Sisi zrzeknie się w najbliższym czasie wojskowych funkcji i będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Jednak otoczenie nowego marszałka, ani sam Sisi na razie nie potwierdzają tych informacji.

Naczelny dowódca sił zbrojnych Egiptu cieszy się w kraju dużą popularnością, szczególnie wśród obywateli, którzy obawiali się rządów islamistów. Jednak swoje stanowisko, objęte w sierpniu 2012 roku, Sisi zawdzięcza prezydentowi Mohammedowi Mursiemu, którego obalił w ubiegłorocznym zamachu stanu. Do tego czasu obecny marszałek był uważany za zwolennika Bractwa Muzułmańskiego i islamistów.

Drogi islamistów i Sisiego rozeszły się podczas protestów wymierzonych w rządy Mursiego. Podczas masowych demonstracji m.in. ówczesny generał wysłał nad Kair śmigłowce wojskowe z flagami narodowymi. Tłumy odpowiadały wiwatami i okrzykami - "Naród razem z armią". Następnie wojsko odegrało kluczową rolę w obaleniu władz islamistów i Mursiego.

d3pnomr

Generał Sisi urodził się w Kairze 19 listopada 1954 roku. Po ukończeniu w 1977 roku Egipskiej Akademii Wojskowej służył w piechocie. Mimo braku doświadczenia w działaniach bojowych awansował do stanowiska dowódcy wojsk zmechanizowanych. W trakcie swej kariery m.in. odpowiadał za informację i bezpieczeństwo w sekretariacie ogólnym ministerstwa obrony, był też attache wojskowym Egiptu w Arabii Saudyjskiej.

Aby móc kandydować na prezydenta marszałek Sisi będzie musiał zrezygnować ze stanowisk, które pełni w wojsku i odejść z armii. Wybory mają się odbyć w Egipcie do końca kwietnia.

d3pnomr

Podziel się opinią

Share
d3pnomr
d3pnomr
Więcej tematów