Trwa ładowanie...

Generał Leszek Surawski nowym Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Prezydent RP mianował gen. broni Leszka Surawskiego na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - poinformowało na swoim profilu na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Share
Generał Leszek Surawski nowym Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Źródło: PAP, Fot: Lech Obara
d4c5u2q

Surawski pełnił ostatnio funkcję I zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kilka godzin wcześniej rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że obowiązki dotychczasowego szefa SG gen. Mieczysława Gocuła, który we wtorek zakończy służbę wojskową, do czasu powołania nowego szefa będzie pełnił jego dotychczasowy I zastępca, gen. Michał Sikora. Bochenek, dopytywany czy Sikora będzie zastępował, czy też dostanie nominację na szefa SG, odpowiedział, że "teraz go będzie zastępował".

d4c5u2q

- Jeżeli będzie ostateczna decyzja co do tego, czy już na stałe będzie pełnił tę funkcję, to oczywiście państwa poinformujemy - dodał Bochenek.

Na pytanie, dlaczego decyzji ws. nowego szefa SG nie ma, choć już od kilku miesięcy było wiadomo, że gen. Gocuł z końcem stycznia skończy swoją misję, rzecznik rządu odpowiedział, że jest ciągłość, bo gen. Sikora był długo zastępcą gen. Gocuła i "będzie pełnił obowiązki do czasu powołania nowego szefa".

Gen. Surawski ma 56 lat. W latach 1980-1984 był podchorążym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W latach 1984-1989 pełnił służbę w 75. Pułku Zmechanizowanym w Bartoszycach na stanowisku dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii i dowódcy batalionu.

W 1989 roku rozpoczął studia w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie, która w następnym roku została przekształcona w Akademię Obrony Narodowej. Studia ukończył w 1992 roku i został przydzielony do Dowództwa 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie na stanowisko oficera operacyjnego. Od maja 2002 roku do września 2005 roku był szefem Wydziału Operacyjnego G-3 Dowództwa 16. Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, a następnie pełnił obowiązki zastępcy szefa sztabu Międzynarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. Od sierpnia 2008 roku piastował stanowisko dowódcy 20. Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Polnego Litewskiego Wincentego Gosiewskiego w Bartoszycach.

d4c5u2q

8 listopada 2008 roku prezydent Lech Kaczyński mianował go na stopień generała brygady. Od czerwca 2010 roku do listopada 2011 roku pełnił obowiązki zastępcy szefa Zarządu Planowania Operacyjnego P3 Sztabu Generalnego WP.

Na stopień generała dywizji mianował go w sierpniu 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski. Objął wówczas dowodzenie 16. Pomorską Dywizją Zmechanizowaną im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Pełnił tę funkcję do marca 2016 roku, gdy objął stanowisko Inspektora Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

11 sierpnia 2016 prezydent Andrzej Duda mianował go na stopień generała broni. w listopadzie 2016 roku minister Antoni Macierewicz wyznaczył generała Surawskiego na stanowisko I zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

d4c5u2q

Podziel się opinią

Share
d4c5u2q
d4c5u2q
Więcej tematów