Trwa ładowanie...
d35b1nc

Gen. Tomasz Bąk: skutkiem próby zamachu będzie rozłam w tureckiej armii

• Nieudany pucz spowoduje bardzo poważne konsekwencje strukturalne w tureckim wojsku
• Zdaniem gen. Tomasza Bąka nastąpi czystka, która spowoduje rozłam w siłach zbrojnych
• Były wojskowy przypomniał, że Turcja dysponuje jedną z największych armii w NATO
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. Tomasz Bąk: skutkiem próby zamachu będzie rozłam w tureckiej armii
(AFP, Fot: Bulent Kilic)
d35b1nc

Sytuacja w Turcji została opanowana, ale próba zamachu stanu spowoduje rozłam w tureckiej armii. O konsekwencjach wczorajszego puczu wojskowego w Ankarze mówił gość radiowej Jedynki generał brygady rezerwy Tomasz Bąk.

Generał zaznaczył, że turecka armia była zawsze siłą stojącą na straży demokracji i gwarantem utrzymania w ryzach tendencji fundamentalistycznych. Próba przejęcia władzy przez część wojskowych zmieni sytuację w tureckich siłach zbrojnych.

Dochodzą już informacje o aresztowaniu generałów i wyższych oficerów. Zdaniem gen. Bąka, czystka z pewnością doprowadzi do rozłamu wewnątrz armii tureckiej i spowoduje bardzo poważne konsekwencje, zwłaszcza strukturalne.

d35b1nc

Szef Instytutu Studiów nad Terroryzmem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przypomniał, że Turcja jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jej armia jest jedną z największych w NATO.

W Turcji w nocy z piątku na sobotę doszło do próby wojskowego zamachu stanu. Zbuntowani wojskowi poinformowali o przejęciu władzy w celu "odzyskania wolności oraz ochrony demokracji i praw człowieka". Siły rządowe zapewniają że kontrolują sytuację.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział przykładne ukaranie autorów przewrotu.

d35b1nc

Podziel się opinią

Share

d35b1nc

d35b1nc
Więcej tematów